| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
a venit vacanta si problema e ca majoritatea colegilor mei pleaca din oras si nu mai am cu cine iesi la plimbare. la bloc nu am prieteni pentru ca sunt mai mult baieti iar fetele, ei bine ele sunt cam fitoase si...intelegeti voi big grin
ce as putea sa fac sa nu ma plictisesc? sau cum as putea sa ma imprietenesc cu cei de la bloc avand in vedere ca sunt cam timida...
as fi vrut sa imi iau un catel, pentru ca asa as fi iesit mai des afara si poate mi-as fi facut si prieteni cu ajutorul lui, dar ai mei nu vor sa avem un caine crying
cum sa fac sa ma imprietenesc cu ei? adica o sa fie aiurea sa stau toata vacanta in casa si eu de obicei in timpul scolii mergeam aproape in fiecare zi in oras, dar colegii mei acum pleaca si eu nu am cum sa ies sa ma plimb singura puppy dog eyes
daca ma puteti ajuta cu un sfat ceva sad?
dau fundita si vot big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă acei colegi ai tăi pleacă,nu-i o problemă. Încearcă să te distrezi singură şi să vorbeşti şi cu cei de la bloc.Poate că aparent îţi par ţie toţi fiţoşi,dar sunt sigură că nu e aşa. Încearcă atunci când te întâlneşti cu o fată de acolo să o saluţi,să o întrebi ce mai face,vorbiţi,îi ceri id-ul,mai vorbiţi pe mess şi încet încet va imprieteniti. Nu e greu,trebuie doar să zâmbeşti şi să spui ce gândeşti.În rest poţi face ce-ţi place şi singură. Ascultă muzică,citeşte, fă exact activităţile care te fac să te simţi bine. Curaj, că nu te mănâncă nimeni. Baftă!

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator

| Renata_9693 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa mai fii atat de timida sa iti faci curaj si sa te bagi in seama cu cei din bloc :winking