Întrebare recomandată | navinia a întrebat:

:'( Aș vrea să vă intreb ceva. vouă vă pace ideea că incepe scoala? :'( Si dacă sa-r pute-a sa imi da-ti niste sfaturi sa stau fara stres..acum cand ma gandesc că pe 15 incepe scoala incepe sa ma doară burta si imi vine să pâng..la mine la scoala nu e ca la o scoala normala..trec in clasa 6-a si nu stiu ce sa fac :'( profesorii sunt asa de rai..cand e vorba de invatat pentru ca ne asculta invat toata ziua acasa si mai invat si in pauza! sad dar cand vad ca incepe ora si cand vine profu/profa (orice materie) uit tot.pur si simplu ma blochez si ma fac si de ras! cand vad ca vine profesoara cu privire-a aia si spune cu glasu-l ala "Ati invatat? ia scoateti repejor tema."' :'( ma streseaza asa tare.o data am lesinat la ora de istorie! si nu glumesc..imi bate-a asa tare inima..si deodata ma dure capu si ochii. apoi am cazut..si mai ales teste-e surpriza..ale-a sunt cele mai infricosatoare si uneori imi vine sa plang cand e vorba desprea asta :'( sad ce sa fac? nu mai pot..parca vreau sa mor! fetele de la mine in clasa sunt barfitoare si baietii perversi :'( acum ca trec in clasa 6-a si merg de dimineata..logic..sunt si baietii de clasa 7-a si a 8-a care se iau de fete! :'( imi vine sa plang doar cand ma gandesc la glasul dirigintei si al profesori-lor cand spun "Acum, luati o foaie de hartie" crying si nici in pauza nu imi tihneste sa stau linistita ca trebuie sa invat pentru cealalta ora si doamna de romana cu pretentii ne spune ca trebuie sa udam tabla de 3 ori cand e ora ei ca tabla sa fie impecabia :'( si nu imi place sa ies afara pentru ca baietii aia mari se uita la mine ciudat mai ales iarna cand sunt numai baieti afara si trebuie sa merg sa imi fac serviciu- si se uita la mine asa de..asa de..nici nu stiu cum sa zic! :'( cine stie ce se poate intampla..si de cate ori am plans din cauza fetelor barfitoare. eram in clasa 5-a si am lesinat de vreo 4 ori si fetele din clasa 6-a ma faceau in tot felul "Lesinata,Grasana,proasta,urata, nebuna, etc" si profesorii cand vedeau ca vin de la medic imi spuneau "De ce nu pleci acasa hă? Ai venit sa imi deranjezi iar ora?" si plecam acasa plangand si uneori imi curge-a sange din nas :'( nici nu mai zic de teze in care profu/profa vene-au pe la jumate-a orei si spuneau "Mai aveti 20 de minute" Off..nici nu stiu ce sa fac..imi vine sa imi provoc singură taieturi desi nu o voi face ca nu e bine..mama e in Italia de 3 ani si nu ii pot cere sfaturi iar tata a murit :'( offf doamne ce sa fac? (nu am pus catedoria potrivita) cred.

Răspuns Câştigător
| americanu00334567 a răspuns:

Buna! Cred ca te pot ajuta eu imi doresc din rasputeri este visul meu cel mai mare sa devin profesor de matematica.Nu sunt tocilar! dar asta imi doresc eu.Am luat 10 in teza la mate pe sem.2 si 8 pe sem.1 (a fost cam dur profesorul) si mi-a iesit media 10 pe sem.2 si vreo 7, 8 pe sem.1 dar te sfatuiesc sa inveti de seara tot ce ai de invatat SI cel mai important e sa inveti cu cap adica sa pricepi ceea ce citesti exemplu: "uite aia se numeste asa si asa etc..." si inainte sa inceapa ora trage aer in piept si calmeaza-te.Si eu am niste colegi care isi bat joc de altii etc... dar colegii mei nu ii baga in seama pe nesimtitii aia asa nu ii baga si tu nu ii lua in seama sau reactioneaza exemplu: vorbeste cu ei discuta mai agresiv (daca este nevoie) si poate mai dai si o palma daca te enerveaza laughing) orice om are nervi dar mai in gluma mai in serios trebuie sa inceteze deci scuza-ma ca am scris asa mult laughing) dar sper sa te fii ajutat.Bafta si un nou an scolar fericit P.S: Profesorii sunt asa deci asa sunt ei (uni) si la mine profu de istorie e extreeem de sever si cate o data e glumet adica povestes-te lucruri haioase etc. Deci calmeaza-te nu te speria totul o sa fie bine! big grin

34 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa iei ceva de anxietate,stres,pentru relaxare, pentru calmare, poate ceva naturist si pe langa astea si ceva de memorare, concentrare, cred ca te-ar ajuta.happy

| JohnnyBi a răspuns:

Place, putea, dati, plang (nu iti merge tasta L), ne asculta virgula invat, privirea, batea, durea, testele, alea, profesorilor, curgea, veneau, jumatatea.

ar fi o idee sa incepi sa inveti si sa nu mai suferi de mania persecutiei. esti agramata rau de tot. mai te plangi ca o sclifosita, normal ca toti fac misto de tine.

| navinia explică (pentru JohnnyBi):

Mutumesc mult si tie ca ma faci sa plang..eu doar am cerut ajutor pentru ca nu stiu ce sa fac si tu te comporti fix asa cum sunt cei de la scoala cu mine :'( ce inimă de piatra :'(

| JohnnyBi a răspuns (pentru navinia):

Ghinion. viata e dura.

| anedreaeaaa a răspuns (pentru navinia):

Cum adica ce sa faci? Esti proasta, nu poti face nimic

| IsabelaBianca a răspuns:

Faptul ca incepe scoala e minunat. Poate doar asa se va mai imbunatati si la tine "limba gramatica" pentru ca, pe cat se pare, cunostintele tale in ceea ce priveste limba si literatura romana sunt undeva sub nivelul marii. Adica mai deloc. Te intrebi de ce rad colegii de tine? Pai poate tocmai de aia! Ca e rusinos, mai ales pentru o fata, sa nu stie sa scrie corect si sa se exprime fluid. In loc sa te plangi pe aici mai bine te-ai apuca serios de carte. Nu sa te apuci si sa iti dai cu ea in cap ca vad ca ai si tendinte suicidale, ci sa o citesti. Ajuta, imbogateste vocabularul, mai vizualizezi si tu forma corect gramaticala a frazarii in limba romana...chestii.

Nu sta sa te plangi aici degeaba ca nu esti singura care a mers sau merge la scoala si da de profesori exigenti. Cat despre ceilalti copii, demonstreaza-le ca indiferent ce insulte iti adreseaza tu poti fi mai buna. Cum? Invatand. Inveti, atragi respectul profesorilor, ei isi vor schimba atitudinea fata de tine, vei avea alte perspective, va creste nivelul stimei fata de tine insati si la un moment dat toate ti se vor parea ca nici nu au fost. Asa ca, lasa smiorcaiala asta si apuca-te serios de treaba ca daca intr-adevar ai fi invatat tu si in pauze acum stiai sa scrii corect. Succes.

| Fatamuntilor a răspuns:

Primele saptamnani de scoala din viata oricarui elev este un,,chin'' chiar daca este premiant,sau nu prea leplace scoala...
Perioada de adaptare este grea dupa trei luni de vacanta
Invata sa ignori rautatile colegilor tai, ei vad te necajesc.
Nu cred ca mutarea la alta scoala/ clasa ar fi o sotutie, mereu se vor gasi cineva care sa te necajeasca.
Tu nu ai vreo prietena care sa fie alaturi de tine si care sa fie laturi de tine? Ca e important!
Dirigintele tau stie prin ce treci? Ca nu normal!
Tu sa iti vezi de scoala si mereu sa fii mai buna decat ceilalti! Numai asa te poti impune si sa obtii respectul.
Da, stiu ca si astea sunt probleme, dar crede-ma si viata de adult nu e usoara!
Bafta in noul an scolar!

| Duucu a răspuns:

Imagineaza-ti ca ei sunt niste idioti, iar tu esti cu mult peste ei. Sau gandeste-te ca ei sunt imbracati doar in bermude. Crede-ma, functioneaza mereu.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ruxandra15 a răspuns:

Buna.Deci asta tine de gandirea ta. Nu te mai gandi ca vai dam test sau nu stiu ce. Gandeste ca elevi de a 8a nu dau 2 teze ca voi dau 3 plus simulare si examen. Esti de abia a 6a nu ar trebui sa ai asa emoti mari ce te faci la liceu? De ce nu te muti la o alta scoala? Am o prietena care a schimbat an de an scolile le-a luat la rand pe toate din oras. Traiesti in Romania obisnuieste-te cu copii care sunt rai si profesorii care nu isi mai dau toata silinta pentru 1300 de lei pe luna.E o munca grea sa fi profesor cand atatia copii nu inteleg nici cat face 1 si cu 2. Sau nu stie diferenta dintre sau si s-au.Nu te mai gandi ca dai teste surpriza la noi sunt la ordinea zilei. Mie mi-a luat 3 ani sa am doar o data media 10 la engleza si crede-ma ca stiu engleza dar depinde de profesor. Sau la matematica iau 10 in teza si ma prinde o data pe picior gresit si uite asa imi iese media 9.Cred ca tu te gandesti numai sa ai note de 10 sa stii ca si,, tocilarii'' mai iau cate un 4 asa ca nu trebuie sa inveti zi si noapte.Ii mai vad oe uni ca merg acasa si citesc lectia aia de o suta de ori daca vreti sa va fie usor memorati-o la romana cum inveti memorezi nu? Materile unde ti se preda totul trebuie memorate nu e ca matematica ca acolo lucrezi ore intregi. Dar daca tu vi de la scoala si te uiti la tv nici nu ma mir sa ai emoti.Incearca sa iti ei meditator unde nu intelegi. O sa ajungi in a 8a sa faci meditatii la romana, mate, engleza si limba straina care o faci(daca vrei sa dai biling).Ii vad pe uni ca noi invatam dar cand mai iesim si afara? Un copil invata 20 de ani si dupa aia 60 are tot timpul sa tot iasa afara. Sa ies afara sa ce? Sa vad cat de prosti sunt oameni? Sau cat de idioti sunt de nu stiu nici sa vorbeasca? Nu mersi asa ca stai in casa si memoreaza lectile si nu vei mai fi stresata decat sa iesi una in truna sa te joci.

| ubox7007 a răspuns:

Ba nu am citit tot, dar si eu am fost gras in generala si iti zic ca va fi greu, de abia la liceu scapi de asta (in caz ca nu slabesti) eu sunt gras si acuma, dar nu am probleme (desi nu mai sunt la fel de gras, doar "plinut" si trec in a11a) Eu treceam peste insulte si alte chesti gandindu-ma ca ma duc "de buna voie" desi mi-as fi dorit sa-mi rup un picior sa nu merg si imi doream sa fiu popular, dar nu a mers decat in a 8a cand nu ma mai interesa de alti si imi vedeam de treaba si au inceput ei sa ma respecte. (Vreau sa zic ca desi e aproape imposibil sa ignori, fa-ti o pasiune pentru ceva sa te distraga)
Pt chestia cu notele gandeste-te ca nu conteaza, ca nu iti face nimeni nimic, ca tu alegi ce nota sa primesti, dar nu lasa sa iei orice nota (vreau sa zic sa nu te lasi controlata de prejudecata notelor ci sa inveti sa stii cu adevarat chiar daca iei 5 si nu 10, dar ai grija si la medie sa intri la un liceu bun).
Sincer imi pare rau pentru situatia ta din familie, dar peste ani vei observa ca aceste necazuri intaresc caracterul si vei face fata cu succes viitoarelor situati limita.
Si nu te supara, dar multe ti le bagi si tu in cap, vei realiza pe viitor ca multe iti inchipui.

| Danişor a răspuns:

Salut! Cere-i bunicii tale /bunicului sa te mute de la acea scoala, trebuie sa ai tutore...
Iei totul prea in serios, viata e mai grea ca scoala.Toate cele bune happy si mult noroc, in noul an scolar.

| Ritsuko a răspuns:

Cere-i bunicii tale /bunicului sa te mute de la acea scoala, trebuie sa ai tutore...
Iei totul prea in serios, viata e mai grea ca scoala, toti am avut evenimente urate in generala si am trecut peste.Eu aveam un trio de baieti in clasa, care luau toate fetele la rand, faceau misto si te mirai ca mai radeau 2-3 ''inteligente'' dupa si-o luau si ele, iesea mereu scandal, totusi m-am schimbat mult, vorbele lor nu au mai contat pentru mine.

| JIJ a răspuns:

''Nu evenimentele din jur sunt o sursa de stres ci modul in care actionam noi la aceste evenimente, esti raspunzator pentru tot ce ti se intampla cum reactionezi in acea situatie?'' spunea Brian Tracy, gasesti multe sfaturi aici http://ro.scribd.com/doc/8548166/Succesul-in-viata-Bryan-Tracy

| dani2404 a răspuns:

Stai linistita, si eu cand eram in Romania ( acum sunt in Italia ), nu-mi venea cheful de scoala, no, in Romania clasele gimnaziale sunt foarte foarte naspa, pai nu stiu, incearca sa vorbesti cu mama ta, sa te muti la o alta scoala daca nu-ti plac profesorii, sau du-te la un psiholog sa iti dea niste sfaturi.

| Nejmoq a răspuns:

Clasa a 6-a, hm? In clasa a 6-a e usor, din cate imi amintesc am intalnit probleme din a 8-a. Sincer, ma bucur ca incepe scoala. M-am plictisit sa stau de dimineata pana seara in fata calculatorului. De ce nu ii explici stapanului tau intreaga situatie, de ce nu ii ceri sa te muti la alta scoala? Daca parintii tai nu te au in grija momentan, sigur esti crescuta de cineva. Zi-i totul, am avut aceeasi problema si am rezolvat-o doar cu o conversatie.

| anonim191 a răspuns:

Pai tinand cont de faptul ca gramatica ta este jalnica ar trebui sa incepi scoala de buna voie.stiu ca suna rautacios insa "sa-r pute-a" sau "da-ti" sau "curge-a" sunt greseli de tot rasul.nu are de ce sa-ti fie teama toti trecem prin anii de scoala.iti vezi de treaba, iti faci datoria si asta este.pana la urma e viitorul tau in joc nu? profesori de doi bani gasesti peste tot, insa trebuie sa-ti vezi propiul interes.

| navinia explică (pentru anonim191):

Eu am o tastatura veche nu mă judeca.ce tu crezi că scriu asa intentionat? La LIMBA ROMÂNĂ am 10 pe liniewinking nu eu sunt de vină că tastatura asta zici că-i de carton! sad

| anonim191 a răspuns (pentru navinia):

Atunci greseala mea si imi cer iertare. oricum nu se poate spune exact ce poti face. probabil suferi de o anumita anxietate din cauza situatiilor negative de acolo si a stresului.incearca sa combini utilul cu placutul adica sa iti gasesti o activitate la scoala care sa fie placuta.fie ca este doar vorba de iesit cu colegele cu care te intelegi intr-un parc apropiat ori o anumita activitate in pauze ca desenatul.stiu ca este greu insa in viata vei da de situatii mult mai grele decat scoala.fii mai nepasatoare.nu te omoara nimeni daca nu iei nota mare la un test.ce ai sa faci cand ai sa ai un job si seful urla la tine ca stai putin jos sau ca nu ai facut treaba cum trebuie desi tu ai facut totul ok.sau mai dai de un sef care incepe sa te pipaie si sa te santajeze emotional.lumea este rea.scoala nici nu se compara cu ceea ce vei intalni.nu te mai stresa.relaxeaza-te si baga-i de unde au venit.tu iti faci datoria ta de elev adica sa inveti si sa iti faci temele si incearca sa ignori restul.

| anedreaeaaa a răspuns:

Crezi ca ne pasa? Uite fetita ce vrei sa facem? Ca esti o fetita de 11 anisori caruia ii e rusine sa scoata niste cuvinte pe gura in fata umor bosorogi si babe? You kiddind me? Adica asta nici nu e o intrebare...te bagi in seama...

| Cristina1275778 a răspuns (pentru anedreaeaaa):

Ne-a intrebat ce ar putea sa faca, nu ar trebui sa fi atat de rea cu ea. Cum crezi ca te-ai simti daca ai fi in locul ei.

| Cristina1275778 a răspuns (pentru anedreaeaaa):

Ne-a intrebat ce ar putea sa faca, nu ar trebui sa fi atat de rea cu ea. Cum crezi ca te-ai simti daca ai fi in locul ei?

| anedreaeaaa a răspuns (pentru Cristina1275778):

Pai nu conteaza problemele ei ci prostia ei.Intelegi? Nu ma compara cu ea

| navinia explică (pentru anedreaeaaa):

Multumesc că mai facut să pang :'( in real nu am nici un prieten..vad ca nici online nu am prieteni :'( totu-l e adevarat.ce inimă rea ai sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru navinia):

Tare rasfatata mai esti. Eu as da orice sa mai fiu o data la scoala (raspundere 0, responsabilitati 0, distractie cat cuprinde).
Oamenii se comporta urat cu tine fiindca nu stii sa te impui. Normal ca daca ii spui cuiva ca e rau si are inima de piatra ala se tavaleste pe jos de ras si te ia la misto.

| navinia explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

In real cand pe cineva rau tu crezi ca merg la el si ii zic ''Ce inima de piatra'' ei bine nu.Eu cand vad ca cineva se ia de mine ma descurajez si plec suparata fără să zic niminc..chair dacă nu il bag in seama tot continua sa imi faca rau :'(

| fkfgjgfgd a răspuns:

Scoala romaneasca este una foarte proasta incearca sa te apdatezi si sa inveti logic

| justinko a răspuns:

Si eu am avut exact aceleasi probleme mai demult dar gandeste-te ca acum desi mai ai mult pana termini scoala cu timpul o sa iti para rau ca se termina, incearca sa te distrezi in pauze sa nu te gandesti la asta.

| Pocahontas6 a răspuns:

Rezista! Eu nu am terminat-o nici acum, si imi pare rau! Acum pe bune, cine mai are nervi la 20 si ceva de ani, du-te la lucru, acasa tura a-2-a,curatenie,vase,mancarea,spala,calca,familie,copii,bla bla bla. Unde mai si distractia! Fa-ti scoala ca e usor! Greul vine cand termini! Succes!

| MicutzaaLis a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect, am aceeasi situatie si tot in clasa a 6-a trec. Stiu cum este, dar, chiar daca inveti, nu invata mecanic, citeste o data-de 2 ori lectia si incearca sa o retii din clasa. Asa, acasa cand inveti, iti aduci aminte cat de cat. Si, incearca sa te pui bine cu profesorii. Astfel, daca tu inveti de nota 8-9, te iarta si iti mai pune un punct in plus. Succes!

| Costeluus a răspuns:

Cu copii ca voi, nici trecutul nu mai e ce'a fost

| AndrewRO1234 a răspuns:

Wawaw, tu vei bate recordu la cel mai mult scris!

| navinia explică (pentru AndrewRO1234):

Îți este lene să citești?

| Sabrina452 a răspuns:

Buna! In primul rand, aproape toti profesorii sunt asa. Adica asa am patit si eu cu diriginta mea, imi era asa de frica la ora ei si pateam la fel ca tine, dar cu timpul am spus ca nu are ce sa se intample si ma calmam. Incearca sa faci la fel, sa vezi ce se intampla. In legatura cu fetele barfitoare si baietii mai mari, nu ii baga in seama. Lumea este rautacioasa in general, deci mai bine iti vezi de drumul tau decat sa bagi la suflet toate insultele si privirile. Sper ca te-am ajutat cat de cat. Te pup :*