| Tricksy a întrebat:

Acum 2 saptamani a fost ziua de nastere a uneia dintre cele mai apropriate prietene ale mele si nu am putut sa merg din cauza faptului ca m-am simtit foarte rau si nici nu ma putea da jos din pat. La petrecere a fost toata gasca noastra. Absolut toti din gasca au crezut ca eu nu vreau sa merg la petrecere. Nimeni nu a inteles faptul ca eu chiar am avut o problema de sanatate si nu erau in stare sa merg. Din acel moment, toata gasca isi bate joc de mine, ori ma ignora. Doar o singura fata chiar m-a inteles. Cum as putea face sa redevina prietenii mei?

2 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

De ce te chinui sa le faci lor pe plac?
Si tu nu ar trebui sa ii consideri ''prieteni''. Daca ar fi fost intr-adevar prietenii tai, nu te-ar jigni, si te-ar intelege. Sa te simti rau chiar se intampla. Ar fi trebuit nu doar sa te inteleaga, ci poate sa iti faca o vizita, sa vada cum esti, sa se intereseze de tine. Tu ar trebui sa le spui ca daca sunt atat de incuiati incat sa nu te inteleaga, atunci treaba lor. Nu ar trebui sa te mai prea interesezi de ei.
Daca tot vrei foarte tare sa te ''reimprietenesti''cu ei, ar trebui sa discuti cu fata aceea care ai spus ca te intelege, sa incerce sa ii convinga si pe ceilalti. Sau sa incerci tu sa discuti cu fata care a dat petrecerea, fara sa te enervezi, si sa o convingi ca te-ai simtit rau, sa ii explici ca lucrurile astea chiar se intampla, si ca iti pare rau ca nu ai putut sa mergi la petrecere. Poate pana la urma ii va intra in cap.

Succes!

| Crisk a răspuns:

Cred ca ai face bine sa nu le mai dai explicatii daca oricum nu te cred..singuri isi vor da seama ca au grsit si ei vor ficei ce isi vor cerea scuze si vor regreta ca nu au inteles asta de la inceput