| LeeMaya a întrebat:

Acum aproximativ o luna m-am despartit de prietenul meu (avand cu o acesta o relatie de o perioada scurta de timp) deoarece acesta mi-a propus sa facem sex... l-am refuzat, dupa care tot a mai insinstat, pana cand m-am saturat si am decis sa relatia noastra trebuie sa inceteze... acum am cunoscut un baiat care sa fiu sincera, il iubesc din toata inima, insa imi este teama ca si el ar putea spune acelasi lucru ( am uitat sa mentionez ca am 17 ani ). Probabil ca este si vina mea ca imi este putin frica de prima experienta sexuala, insa nu vreau sa o incep acum (dupa casatorie). Imi puteti da un sfat cum as putea sa il refuz, dar intr-un mod in care sa nu imi reproseze faptul ca poate 'nu il iubesc'? Si cum pot trece peste aceasta teama? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Spune-i de la început ce vrei. Îi spui că vrei să aştepţi până după căsătorie şi că vrei să ştii dacă poate sau nu să accepte asta, dăăh. Eşti de apreciat pentru ceea ce vrei să faci, deci nu văd care e problema.

Hm, şi legat de teamă. Când o să întâlneşti persoana potrivită, care o să ştie cum să te ia, nu o să mai ai nicio problemă. Vă veţi lăsa amândoi duşi de val.

Deci, stai liniştită.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

De ce nu vrei? Sexul ii fain

| RAY a răspuns:

Trebuie sa stii faptul ca sexul e ceva uman noi baieti stam cu voi pentru ca ne atrageti sexual,normal ca orice baiat sta cu tine pentru sex,daca nu am sta pentru sex de ce am sta cu voi? de ce un homosexual nu sta cu o fata? pentru ca nu il atrage sexual,sexul e o nevoie daca tu nu vrei sa oferi asta pentru ca nu esti obligata sa oferi spune-i de la bun inceput eu nu fac sex pentru ca ei isi fac iluzi si apoi te mai si injura si vei regreta,casatoria nu-i o garantie ca vei gasi barbatul ideal, in primul rand esti tanara sti ce inseamna o casatorie? nu ai o facultate, meserie ce vrei barbatul sa te intretina acasa? trebuie sa arati ca esti femeie independenta apoi sa cauti nunta viselor tale, sexul nu trebuie sa presupune casatorie, relatie, te atrage unu faci sex cu el simplu, tie si frica din cauza ca traiesti intro societate extrem de misogina si irationala care condamna femeia pentru orice iar barbatul laudat pentru orice, sexul e un dar divin e o placere nu vad ce frica sa ai, 0rgasmul e cea mai puternica placere cunosteti trupul, sa stii ca in viata garantii nu exista, singura e moartea si banii atat restul sunt sperante deserte, iluzi atat

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa ii spui de la inceput ceea ce iti doresti.
Adevarul este ca majoritatea baietilor pana in 20 de ani doresc doar sex (stai o saptamana intr-o relatie cu un baiat, si apoi intreaba-l daca vrea sa faca sex, daca nu spune da, sau ezita sa spuna da, vrea mai mult decat sex, daca accepta fara ezitare vrea doar sex) iar dupa ce il obtin deja nu mai au aceeasi atractie pentru tine, iar mai devrme sau mai tarziu se vor despartii.
Ideea nu e neaparat ca tu sa faci sex dupa casatorie, ideea e sa vezi cine e dispus sa astepte o perioada mai indelungata pana vei fi tu pregatita, sa-ti demonstreze tie, ca sta cu tine pentru ca te iubeste, nu pentru ca vrea sa faca sex cu tine.
Adevarul e ca daca le spui de la inceput ca nu vrei sa faci sex cu ei mare parte te vor parasi(in scurt timp) fara macar sa incerce, si probabil vei suferi, iar daca faci sex cu ei si din pacate te vor parasi iar, poate vei suferi mai putin (pentru ca ai incercat sa-l tii aproape si ai facut tot ceea ce si-a dorit), dar in cazul acesta cel mai probabil te vei gandi ca ai folosita si ca tot ceea ce si-a dorit a fost doar sex, si la obtinut.
Stii nu e chiar asa de simplu sa te asiguri ca cel de langa tine chiar te iubeste, de asta iti dai seama tu, din gesturile lui, oricine iti poate spune ca te iubeste si ca vrea sa fie alaturi de tine, dar prea putini o demonstreaza si aici se dau de gol.

| Rakanishuu a răspuns:

Vezi ca te ajunge teama din urma.
Incearca sa ii acorzi o sansa, il anunti din timp ca nu doresti sa-ti incepi de pe acum viata sexuala si vezi cum merg lucrurile. Poate ca e un baiat chiar okay, merita incercat!
Cat despre teama ta, ei bine, trebuie sa intelegi ca este un lucru normal practicat de mii de ani si ca nu vei pati nimic. laughing Pana la urma, o oarecare teama pentru "prima data" nu poate fi ocolita, dar nu trebuie nici dusa la extrem.

| Trandavit a răspuns:

Tu nu iti bate joc de baietii cu care iesi. Trebuie sa le spui de la inceput ca vrei sex dupa casatorie, asa stii macar care chiar vrea sa stea atata dupa fundul tau de regina.