| smileysmiley a întrebat:

Ajutati`ma si pe mine sa scap de timiditate! sad
Nu pot spune ca sunt prea timida, chiar ma integrez repede si ma imprietenesc de asemenea, dar nici nu sunt cea mai tupeista...
Vreau sa fiu altfel cu prietenul meu, si el este putin timid de fata cu toata lumea [cand suntem doar noi 2 lucrurile decurg altfel] dar ajutati`ma sa fiu si eu ca celelalte fete...
Sa pot sa ma duc la el, sa-l iau in brate, sa-l sarut.cum as putea invinge timiditatea?
Help!

5 răspunsuri:
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Pur și simplu trebuie să te controlezi și să te gândești că nu ai nimic de pierdut. Și eu m-am confruntat cu timiditatea, dar am scăpat de ea și acum îți dezvălui câteva ponturi.
Ce anume te reține să îl iei în brațe? Ce anume te reține să-l săruți?
nu râde nimeni de tine, este ceva normal. Poate timiditatea ta este și din cauză că pui prea mult la suflet unele lucruri și preferi să nu faci ceva decât să faci și să ți se atragă atenția. Eu te sfătuiesc să devii mai îndrăzneață, dar nu îți pierde buna-cuviință. Încearcă să intri în vorbă cu cât mai mulți oameni și să socializezi. Nu te mai feri în a-ți exprima părerea și spune atunci când ceva te deranjează. Asta te va ajuta cu siguranță, succes! Pupici:*

| Gigiku a răspuns:

Iubirea e oarba. Nu ar trebui sa te deranjeze prezenta prietenelor tale, cat timp esti cu prietenul tau. Comporta-te natural, timiditatea nu este un obstacol in atingerea fericirii happy

| ambutisare a răspuns:

Sfaturile celorlalti sunt bune. Eu iti zic doar ca o sa ai multe de pierdut daca esti timida si nu faci anumite lucruri. Si o sa regreti pentru ce nu ai facut. In cazul tau nu prea ai nimic de pierdut daca incerci sa nu mai fi timida.

| Pympyke a răspuns:

Pei gandeste-te ca esti numai cu el, reactioneaza si fa aceleasi chestii cand sunteti numai voi doi, sa nu iti pese de parerile celorlati pentru ca sigur vor fii uimiti de schimbarea asta brusca, trece cu incredere in tine peste asta si totu va fi bine pana la urma. te pup :*

| NICUnoscut a răspuns:

Pentru timiditate nu este un tratament pur si simplu.Si eu am avut probleme cu timiditatea, dar incetul cu incetul mi-a cam tercut, probabil si din cauza faptului ca am inceput sa fiu mult prea indiferent cu ce se intampla in jurul meu.Parerea mea este ca atunci cand esti timid inseamna ca ti-e frica sa faci ceva pentru ca s-ar putea sa fii criticat de cei din jur si avand in vedere ca atunci cand sunteti doar voi 2 zici ca nu ai probleme cu asta banuiesc ca acestesa este motivul.Prea multe n-as putea sa zic decat sa incerci sa aduni in tine mult curaj sa faci ceia ce vrei si sa nu-ti pese de parerile negative a celor din jurul tau.