| pinkforever a întrebat:

Buna all! Pe mine ma streseaza parintzii la greu. Nu ma lasa nicaieri, ma pun sa fac teme. Nu stiu ce sa fac sa ma mai lase in pace. Voi ce probleme aveti cu partinzii? Ce ati vrea sa faceti si nu puteti? Ce propunetzi?
Astept raspuns pls...ca asta e un stresz maximum pentru mine!

Răspuns Câştigător
| Arrum a răspuns:

In primul rand da tot ce poti pentru a fi pe primul loc la scoala/liceu.Deoarece o foarte mare parte din frumusetea vietii vine din aceasta cauza.De ce spun asta? Pentru ca atunci cand vei fi mare(adult/a)vei putea sa faci ce vrei daca vei avea un servici banos si usor.Dar ca tu sa obtii acest post banos si usor va trebui sa ai o gramada de ani de scoala in spate.Eu iti spun ca am doar 16 ani si inca pot sa ma numesc si eu un "copil". Parintii tai sa stii ca te iubesc din toata inima lor si de aceea vor ca tu sa fi ferit/a de orice necaz acum si in viitor.Ei nu iti vor raul sa stii, poate ca acum nu ii intelegi dar timpul nu iarta pe nimeni si cand o sa fii in locul lor o sa iti dai cu adevarat seama, de ce ei vorbeau si se purtau asa cu tine.Sa stii ca si eu am "necazuri" dar le rezolv cerand explicatii amanuntite de ce trebuie sa fac sau nu un lucru sau cu ce am gresit pentru ca sa nu mai gresesc a doua oara.Parintii sunt foarte experimentati in comparatie cu noi deci eu situ mai bine decat noi de ce asta si nu aia.Omul este tentat sa pretuiasca un lucru dupa ce nu il mai are, atunci descopera adevarata valoare a alcelui lucru.Inchipuieti cum ar fi 2 luni fara parinti sa fi pe cont propriu din toate punctele de vedere tinand cont ca nu ai un servici.Ce ai face? Banii, mai ales in zilele noastre se castiga foarte greu si sunt foarte putini(asta o sa iti confirme si parintii tai).Sa stii ca exista cazuri in care o persoana cu facultate nu isi poate gasi asa repede un loc de munca dar minte un om cu 10 clase sa zicem...Un baiat care va deveni cap de familie daca nu are pregatirea necesara(ma refer la scoala)ii va fi foarte greu sa isi gaseasca un loc de munca si nu mai vorbesc in ce situatie va fi el si familia lui va fi.Parintii sa stii ca te iubesc din tot sufletul lor sa stii si-ar da si viata pentru tine, daca nu ii interesa deloc de tine te lasa sa faci tu ce vrei.Iar tu ca o fiinta tanara si fara pic de experienta poti sa faci greseli care te vor costa enorm, unele chiar iti pot lua sau ruina viata.Sa stii ca si eu multa vreme am luat in ras viata si o priveam cu foarte multa superficialitate dar acum am deschis ochii si vad cum stau lucrurile cu adevarat.Cat esti copil(ma refer la parinti)vezi viata in roz deoarece toate greutatile cu adevarat mari le intampina si rezolva parintii tai pentru ca tu sa nu simti nimic si sa ai o viata frumoasa.Deaceea se zbat asa de mult parintii tai pentru ca tu sa duci o viata fara griji dar si sa ai tot ce iti trebuie ca sa te realizezi in toate domeniile atat pe plan financiar si profesional cat si pe plan sentimental.Of... sa stii ca casatoria si copilul in viata de cuplu sunt o binecuvantare dar daca noi nu facem toate alegerile corecte ele devin un blestem.Hai sa iti dau un sfat:Pe plan sentimental aspectul nu este o prioritate ci ce se ascunde sub acea masca care este in interior conteaza in casnicie.Iti recomand sa vizionezi acest video: http://www.youtube.com/watch?v=YVx41lZ_Q0A.In fine sper ca te-am facut sa intelegi.Bye! Funda?

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Părinții mă lasă să fac ce vreau eu pentru că au încredere in mine că o să fac ce e mai bun pentru mine și că ma voi descurca indiferent de situație. Poate ar trebui să le demonstrezi și tu părinților tăi că pot să aibă incredere în tine facănd lucrurile care ei te obligă să șe faci de bună voie, așa o să vadă ca ai înteles ce ai de făcut și poate o să te lase și să mergi pe unde vrei tu si alte chestii. Succes.

| Sky_6013 a răspuns:

Te streseaza? Pai ai putea sa le spui ca simti si tu nevoia sa isi si sa te linistesti putin si nu mai esti tancul' de 4 ani care nu stie nimic despre viata, totusi sa nu fii foarte dura.In legatura cu mine, eu acutal, nu mai am parinti(au decedat) dar pot sa iti spun ca aveam aceleas probele.Panan cand le-am explicat ca am crescut si ca am nevoie de mai mult spatiu si libibertate, ei au inteles, sper ca si ai tai vor intelege.
Sper ca te-am ajutat

| danrebelu2008 a răspuns:

Pai asa uni is cam severi dar eu is nervos ca ma tot streseaza ca tine cu invatat s altele ce cl esti s da s mie id de mess a meu e danrebelu2008 dar nu am voie sa ma joc mult la pc nu-s dc?winking asa s sa ies pe afara ma lasa da nu pin la 21:00

| pinkforever explică:

Guys, sunteti super! Ma bucur ca mi-ati raspuns! Mi-as dori ca ei sa aiba tot binele dn lume, dar as vrea sa plece de acasa macar putin as mi facde cap,. mai am pana la 18ani, dar nu cerd ca atunci or fi altfel