| Carolinee a întrebat:

Buna am 12 ani si 10 luni aproape 13.
Imi dati si mie niste sfaturi despre cum sa ma machiez cat mai natural? Stiu ca nu este bine sa ma machiez de la varsta asta dar vreau sa ies si eu prin oras si trebuie sa ma machez catusi de putin!
Funaaa pentru cele mai bune raspunsuri! kiss kiss :X:X:X

Răspuns Câştigător
| alealexuta a răspuns:

Inainte de a te machia trebuie sa cureti tenul si sa aplici o crema hidratanta potrivita pielii tale. Aplici un fond de ten lejer, apoi pentru a acoperi micile imperfectiuni ai nevoie de un baton corector pentru a acoperi cearcanele, micile pete si pentru a iluminiza zonele intunecate. Obrajii sunt o parte importantă în realizarea machiajului nude, deoarece această zonă poate oferi chipului cea mai multă strălucire. Aplică puţin blush în obraji pentru un efect natural, sau de-a lungul tâmplelor pentru un machiaj mai sofisticat. Nu evita culorile mai puternice precum rozul, coraiul sau piersica. Ai grijă însă, deoarece aceast truc are scopul de a pune în valoare machiajul, însă trebuie să păstreze tonul de naturaleţe. pentru gene aplică mascara în zig-zag, de la stânga la dreapta genelor şi nu de jos în sus, punând mai mult produs în mijlocul genelor. Machiajul nude este completat de strălucirea buzelor în tonuri de roz sau de roşu transparent, care le subliniază forma şi le dă volum. Pentru a crea un efect natural, nu este indicat să foloseşti creionul de buze. Optează mai degrabă pentru un ruj satinat aplicat în centrul buzelor, pe care să-l întinzi cu o pensulă spre extremităţi sau pentru un gloss transparent, care va da un plus de strălucire. Petru un tutorial poti cauta pe youtube.com "make up nude tutorial". Sper ca te am ajutat. Daca mai ai nevoie de alte sfaturi imi poti trimite un mesaj. te pup
Sau.laughing
Depinde de culoarea ochilor, mai ales.Eu,de ex., am ochii verzi si tenul deschis, iar atunci cand este vreo petrecere ma machiez asa:creion in partea de jos a ochiului, nu pe pleoapa, rimel, fard maro(nu prea strident)si un luciu de buze care sa nu prea iasa in evidenta.Cat despre fond de ten, folosesc foarte putin si ma dau cu o alifie care sa imi protejeze tenul inainte. O regula foarte importanta:ATUNCI CAND TE MACHIEZI, NU EVIDENTIA NICIODATA SI OCHII SE BUZELE. Daca te machiezi la ochi asa cum ti-am spus despre mine, nu evidentia buzele. Daca alegi insa un ruj strident, fardeaza-te slab. Sper din suflet ca ti-am fost de ajutor! Anunta-ma daca mai ai nevoie de alte sfaturi, deoarece am tot 14 ani si te pot ajuta! Mult succes!:*:*:*

P.S.Creionul si rimelul sunt doua elemente fundamentale care nu trebuie sa lipseasca atunci cand alegi sa te machiezi pentru o petrecere.
Funda?
P.S.
eSTI CAM micuta la vrsta ta dar eu ti-am dat un sfathappy

| Carolinee explică (pentru alealexuta):

Mersi pentru ajutor! :*

6 răspunsuri:
| baddgirl a răspuns:

Buna
"Trbuie" ala pus de tine nu e neaparat necesar :)) Asta o faci ca vrei tu, nu ca trebuie.Dar daca insisti sa o faci desii stii ca nu e necesar uite cateva idei:
https://www.google.ro/......ps?/search
Alege tu :)

| MihaelaMiikii a răspuns:

Pai, incearca creme, gloos si putin rimel happy

| icEmaN10 a răspuns:

Nu stiu cum vezi tu lucrurile la varsta ta da cel mai bine e fara nimic mai ales la 13 ani pffwinking

| Carolinee explică:

Multumesc tuturor!
Sa stiti ca mai astept raspunsuri si dupa ce dau funda kisskiss