| madakiss a întrebat:

am 14 ani si am nevoie de un sfat.demult aveam o prietena! la un moment dat, mi-am facut si eu un prieten, si ei ii spuneam tot ce se intampla intre mine si el [deoarece era prietena mea] dupa cateva luni de relatie super.imi spune prietena mea: te rog sa ma ierti pentru ce am facut. eu i-am raspuns: dar ce ai facut? pai...sunt cu prietenul tau! cand am auzit, am inceput sa plang. tineam la el si la ea! nu ma asteptam la asta, si nici macar din partea ei! ne-am certat, ne-am impacat, pentru ca tineam una la alta! eu cu el am ramas prieteni. el inca ma mai place pe mine, si eu il mai plac pe el. insa el o place mai mult pe prietena mea. s-au mai certat ei dar eu i-am impacat! si dupa ce se impacau, regretam! ca am facut asta [ca i-am impacat]de multe ori s-a intamplat asa! acum mai sunt prietena cu "prietena mea" si prieten cu "fostul meu prieten" insa sufar cand ii vad impreuna! stiu ca am doar 14 ani si nu merita sa "sufar" dar ce pot face? cum pot sa uit de el? am nevoie de ajutor.de 3 luni, "sufar" si m-am saturat!

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, deci in locul tau nu i-as baga in seama pe niciunul, sincer.Cas ea nu e prietena adevarata ca o prietena adevarata nu ar face asa ceva orice ar fi; in plus el e un nesimtit ca ti-a facut una ca asta, tocmai cu prietena ta careia ii povesteai tot ce e intre tine si el, mi se pare total aiurea din partea lor; in locul tau as fi indiferenta si m-as face nici nu exista;
cum sa ii impaci? Dupa ce ti-a facut tu ii mai si ajuti, mai bine renunta la prietenia cu acea fata si pe el nu il mai baga in seama ca nu te merita niciunul ca prietena, esti prea buna pentru ei.Nu te mai baga intre ei, nu ii ajuta cu nimic, lasa-i si vezi-ti de viata ta si uita de acei 2 nesimtiti!

| ♥.Sagemix a răspuns:

Daca 'prietena' ta s-a combinat cu prietenul tau, nepasandu-i de fapt, ca tu tii la el si ca sunteti impreuna, nu vad de ce o mai numesti prietena. Esti la varsta la care poti sa legi prietenii multe si frumoase. Eu zic sa ii lasi in pace, sa nu mai duci grija lor si sa-i impaci pentru ca lor nu le-a pasat de tine, deci... de ce sa iti pese tie de ei? Lasa-i sa se descurce cum pot, sunt problemele lor.
Cauta-ti prieteni in alta parte, unora carora sa le pese de tine, ca astia 2, clar nu au vreo treaba cu tine. dar ai grija pe cine alegi!winking

| f a răspuns:

Nu stiu de cand sunt cei doi impreuna in perioada in care era si iubitul tau, dar gandeste-te ca poate si ea simtea acelasi lucru cand tu ii povesteai despre tine si el, si nu a mai suportat.
Incearca sa intalnesti pe altcineva caci daca tot continui asa nu ajungi la nimic decat alta suferinta:Ai fost bleaga! De ce sa-i mai impaci cand ti-au facut una ca asta? Te-ai ales cu ceva bun din asta?! Mie imi reiese ca nu. Eu am o teorie: exista cel putin 2 persoane in viata care iti devin cei mai buni prieteni(excludem parintii), si cred ca amandoua vedem ca nici unul nu isi merita numele de "prieten".winking. Nu merita sa suferi! Tu esti cea care conteaza, nu altii.Trebuie sa te simti ca cea mai norocoasa si fericita de pe planeta in orice ocazie! Eu asta consider.

| madwtza_9512 a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator stiu cume.si ai fi facut bine sa rupi legatura cu "prietena" ta. o prietena nu-ti poate face asta niciodata daca e cu adevarat prietena.deci ti-a dovedit contrariul.Asa ca lasa-i pe amn2 in legea lor si ai face bine sa-ti gasesti pe cineva si sa te ajute sa uiti tot.si daca poti, indeparteaza-te de ei 2 ca sa-si dea seama ca ti-au gresit.succes! pwpik