| dumitrasbianca a întrebat:

Bună, am 14 ani și am o întrebare de curiozitate, tata în tinerețe avea 1.82m și mama 1.75m și eu cel mai mult am crescut prin clasa a 5 a de la 1.64 pana la 1.69 într un an, apoi după, pana în ianuarie 2022 cred ca am crescut pana la înălțimea de 1.71 și de atunci nu am mai crescut, e ceva neinregula cu mine sau creșterea mea se oprește aici?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai revenit cu alt cont?

| StefanChriss a răspuns:

Bună! În general, fetele au un puseu de creștere accelerată între 10 și 14 ani, iar după această vârstă rata de creștere încetinește. Înălțimea ta actuală, de 1, 71 metri, este în intervalul normal pentru vârsta ta. Este posibil să mai crești în înălțime și după 14 ani, dar este mai puțin probabil. Factorii care pot influența creșterea în înălțime includ:
Genetica: înălțimea este determinată în principal de factori genetici. Dacă părinții tăi sunt înalți, este mai probabil să fii și tu înalt.
Nutriția: o dietă sănătoasă, bogată în proteine, calciu și vitamina D, este esențială pentru o creștere și dezvoltare normală.
Somnul: somnul este necesar pentru producerea de hormoni de creștere. Copiii și adolescenții ar trebui să doarmă între 8 și 10 ore pe noapte.
Activitatea fizică: activitatea fizică ajută la creșterea și dezvoltarea oaselor și a mușchilor.
In orica caz, deja esti destul de inalta pentru o fata, deci nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme.

| yhua a răspuns:

Ești inalta