| dany179 a întrebat:

Am o mica problema. Si anume inaltimea. Am 17 ani 1.71 cm si ma simt un pic complexat din aceasta cauza. Am fost anul trecut si mi-am facut o radiografie la pumn si doctorul mi a spus ca am cartilajele epuizate, adica mai au putin si se inchid. Tatal meu are inaltimea de 1.75m. El mi a zis ca a crescut si dupa 18 ani facand armata. As mai putea creste macar un pic? Cat sa trec de aspectul de copil? Sa mai cresc 2- 3 cm? Mentionez ca am abia 17 ani. Am in plan fac cateva cursuri de inot si sa joc baschet o data, de 2 ori pe saptamana. Nu ma astept la rezultate spectaculoase gen in 2 3 saptaman ci e ok daca voi realiza acesr lucru si in 2. 3 ani. Un coleg de al meu de clasa care anul trecut avea aceeasi inaltime ca si mine a crescut in vara 4 cm jucand baschet, dar nu stiu daca avea sau nu cartilajele inchise. Are 1.74m acum. Am ramas cel mai scund din clasa. Deci, vreau sa stiu daca mai e posibila inaltarea cu cativa cm si dupa ce cartilajele s au inchis, cred ca s au inchis deja de anul trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ofata ce cartilajele sunt inchise, nu mai este nici o sansa.

Si asa, cu ele in proces de inchidere nu prea se mai poate face mare lucru.

Poti sa incerci sa te duci la un alt doctor bun endocrinolog si sa intrebi exact asta. Practic mai ceri o a doua opinie.

Insa la 17 ani din pacate e cam riscant sa faci tratamente cu hormoni somatotropi, deoarece ar putea cauza dezvoltarea inegala a oaselor.

| suffarstar a răspuns:

Ba poti. Fa stretching si dormi minim 8 ore. De asemenea, tine o dieta cat mai echilibrata, bogata in proteine. Inoata, sari coarda etc.