| andreyutza14vio a întrebat:

am 14 ani, sunt fata...am si eu o problema tatal meu a fost plecat in stainatate, iar de cand a venit este foarte schimbat, se cearta poate chiar o si loveste pe mama, bine ca si inainte facea asa... dar acum nu e zi fara scandal...si daca ma bag zice ca ii iau aprarea mamei...si stau in pat si plang pentru ca ma doare...de aceea probabil mam inchis foarte mult in mine...nu ai am incredere in nimeni...in special in baieti... si cele mai multe certuri incep de la crizele de gelozie din partea tatalui... cel care face da vina pe celalalt...cryingcryingsi nu stiu ce sa mai fac...pentru ca eu sufar si lor nu le pasa... le-am spus sa nu se mai certe ca pe mine ma doare si au inceput sa arunce vina unul pe altu mama a zis ca din cuza tatalui, tata ca din cauza mamei... ce sa mai fac? imi lispeste imbracamintea si freza emo si gata...big grinbig grinbig grinbig grininainte chiar eram mereu vesela... dar acum sunt mai mereu deprimata...cryingcryingcrying

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Uite, vezi acest lucru - bataia - si mai ales in familie, si nu numai bataia chiar si certurile, traumatizeaza o adolescenta ca tine, care isi pune intrebari/pe buna dreptate/ca si tine, daca sa mai aiba incredere in baieti...imi este greu sa-ti spun, dar trebuie sa recunosc ca ai ce invata din situatia acesta ca pe viitor sa nu permiti, se intample asa ceva si in familia ta...
Sincer nici nu stiu ce sfat sa-ti dau, imi plange inima cu lacrimi de sange, dar daca poti sa mai pleci din casa fa-ti un prieten, un baiat, la inceput de varsta ta sau cu un an mai mare decat tine, el iti va intelege necazul, te va asculta, macar ai cui te plange ca nimeni nu poate sa te ajute, decat cu un sfat si-atat.
Stai de vorba cu mama, numai tu cu ea, explica-i problemele tale, eu cred ca te va intelege, este mama ta si in cine sa mai ai incredere daca nu in ea.

| anaid a răspuns:

Le sputi sa nu se mai poarte ca niste copii de 10 anisori si sa ia viata ca atare. Sa nu mai dea vina unul pe celalalt pentru ca asta nu te va ajuta pe tine sa nu mai fii deprimata.Sa discute ca niste oameni maturi si sa incerce sa`si rezolve problemele in mod pasnicwinking

| anaid a răspuns:

@andreyutza14vio... ok dar ce legatura are una cu alta? Daca tu vrei sa vorbesti cu amundoi si sa le spui asta de ce esti needucata? Ca vrei sa porti o comversatie cu parintii tai? Scuze dar asta nu tine de educatie si in plus nu numai mama trebuie sa se ocupe de educatia unui copil, de asta trebuie sa se ocupe ambii parintiwinking

| anaid a răspuns:

@andreyutza14vio... ok dar ce legatura are una cu alta? Daca tu vrei sa vorbesti cu amundoi si sa le spui asta de ce esti

| Artemiss a răspuns:

Eu una le-as propune o discutie deschisa. Daca nu vor si nu te asculta spune-le ca pleci de acasa ca nu mai supoti.Cred ca iti e greu sa stai in casa aia.Cum spun si ceilalti, du-te la o matusa, la bunici... poate asa isi vor da seama cat de mult gresesc si ce mult te afecteaza.

| cooola a răspuns:

Poff, asta este o mare greseala a parintilor, ca se cearta in fata copiilor, nu stiu ce ai putea sa faci, du-te o saptamana la niste rude, lasai singuri... zile k nu mai suporti in stai asa intr-o casa, si poate daca pleci se mai linistesc apele, nu stiu ce sa spun... du-te la un pshilog ceva.ai grija de tine si ce faci.

| gyanina a răspuns:

Da acolo ai dreptate cu freza si stilu emo de fapt cred ca multi copi se baga in asazisul curent emo din cauza astasad... tu trebuie sa fi mereu vesela si increzatoare indiferent de cum se poarta parintii tai unul cu celalalt... asta e treaba de ''adulti'' daca ma intelegibig grin probabil si-o fi gasit taikatau pe kineva acolo in strainatate si nu-i mai konvine cum arata maikata sau cum gateste nu stiu sunt tot felul de lucruri pe care tu nu ai cum sa intelegi... desii esti destul de mare... fi tare si nu mai asista la certuri si cand ii vezi mai kalmi poarta o discutie cu ei si spune-i ce ai pe suflet...kiss sa nu mai fi suparatabig grin

| 4LeafCloves a răspuns:

Si eu am mari probleme in familie, in special tata e cel care nu il intereseaza atunci cand eu plang si chiar rade de mine. S-a intamplat de doua ori sa tipe foarte tare la mama si gata sa o si loveasca, eu daca eram in locul mamei cred ca faceam infarct daca vedeam cum tipa ca un disperat doar din niste vorbe gresit intelese. Cel mai bine este sa gandesti cat mai pozitiv, sa lasi problemele lor, chiar daca te doare si plangi, dupa ce iti trece incearca sa te inveselesti, gaseste pe cineva cu care sa vorbesti si sa te descarci. Eu asa fac, cand vad pe cineva ca ma supara si nu imi convine ceva la el spun altuia ce ma deranjeaza la o persoana si ma simt mai bine.

| kenzo a răspuns:

Asa este, din situatia asta, tu ai cel mai mult de suferit! Daca situatia lor o sa continue in ritmul asta, cu siguranta ca solutia potrivita este despartirea... Imi pare rau pentru tine. incearca sa vorbesti cu cineva care te poate consola!

| irimescumanole_2488 a răspuns:

Nu, stiu ce sa spun, probabil sa gasit pealcineva acolo si nu stie cum sa faca sa ai spuna mamei tale ca vrea sa desparta si prin cearta gaseste motivul de despartire.

| andreyutza14vio explică:

Buna...multumesc tuturor...am citit fiecare sfat...
P. S:cooola---tata va face mai rau daca voi pleca... o sa zica ca a lasat-o pe mama sa aiba grija de educatia noastra si am ajuns sa plecam de acasa...si treaba cu psihologul hmmmm...nu prea merge...
elena---nu voi permite cu siguranta...am avut si prieten... dar m-au facut sa-mi pierd si mai mult increderea in mine...si din punctul meu de vdere mama nu are nici o vina...mai mult tata provoaca scandal si cand e in mijlocul scandalului este fff schimbat...nu-i mai pasa de nimeni si nimic si daca mas baga atnci ar iesi ffff rau...
anonim---si ce sa fac la manastire? mam rugat... dar nimic...
deea---cam acelasi lucru ce i-am explicat si elenei.va da vina pe mama ca nu a stiu sa ma educebig grinbig grinbig grinbig grin
irimescumanole---sigur are pe altcineva...intr-o seara... a primit tat un mesaj de la una Nuria din Kazahstan... unde a fost plecat...in rusa...ca il iubeste cai e dor de el...deci?
kenzo---si eu cred ca va ajunge la despartire... dar numi va parea rau...pentru ca macar nu se vor mai cerata asa de des...big grinbig grinbig grinbig grinbig grindar eu as ramane cu mama...
danutza---bunicii din partea tatalui stau cu noi in curte... dar nu se baga...si bunicii din partea mamei au muritcryingcryingcrying
maricruz---exacta asa face si tata...imi pare foarte rau pentru tine...si dupa cearta...chiar dac ei isi revin repede si rad...eu nu mai am chef de nimic...big grin...
sheep---nu voi putea spune asta... voi izbugni in plans...sunt o fire fff sensibilabig grinji treaba cu scrisoare.hmmm...ma mai gandesc... poate o voi pune in aplicare...
si app...va rog integratima si pe mine in aceasta comunitate stransa a voastra...va iubesc multttt pe toti...:*:*:*:*:X:X:X:X:X

| andreyutza14vio explică:

Drga d33a... pai tata a fost plecat mai mereu si acum cica ca educatia alasato pe mana mamei...asta ii reproseaza mereu cand grasim noi(eu sau fratimiu de 17 anisi zicam ca tata ar zice as... daca as pleca de acasa...cum m-ati sfatuit:-p

| andreyutza14vio explică:

Cristal:nu au un motiv anumesaddar... daca cauti bine gasestiwinkingbig grinincept de la un lucru marunt si sunt mai rau decat copiii aia de 2 ani...app...eu o mostenesc pe mama, ea face tot la fel pe moment nu mapre afectata iar apoi plange pe furis:-scrying(

| Danutsa. a răspuns:

Pai daca ai bunici in aceeasi localitate. mutat-te acolo un timp. o sa-ti duca lipsa. si poate o sa inceteze sad. bafta:*!

| Unstopable a răspuns:

Daa...stiu ce inseamna problemele in familie... tu esti fata dar eu cand n-am mai rezistat am plecat de-acasa .si m-am intors dupa 2 luni, timp in care ai mei nu au stiut nimic de mine. iar eu eram la varul unui prieten foarte bun al meu din timisoara...nu stiu.incearca sa nu mai pui la suflet tot ce fac ei .pentru ca.stiu ca e greu, si mie mi-a fost, oricarui copil ii este dar uneori trebuie sa nu te mai lasi condus de sentimente si trebuie sa gandesti tu insuti ce e bine sa facui si ce e rauwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la manastire

| d33a_9154 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se duca la un psihologhappy. e cam complicat poate ajunge la divorttongue

| cristal a răspuns:

Buna andreyuta, tu trebuie sa stai calma sa nu intri in depresi etc. am o intrebare trebuie sa existe un motiv daca se cearta? sau poate el in tot timpul plecat a avut pe cineva? sau sunt sotii care din orice fleac se cearta chiar sa spun daca nu ai pus o farfurie cum vroia el etc ". dar eu pot sa-ti spun din experienta tu cand santeti la masa ridici problema le ceri sa te asculte pentru 5 min ca doresti motivul certi, explicati si spui tot ce simti cum te teriorizezi asa vor intelege si asa te ajuti pe tine.,"etc dar daca tu ai bunici sau chiar matusi cerele sa stai la ele o perioada nu pentru binele tau ci pentru a intelege parinti tai ca nu fac bine apoi roaga-i viata este scurta dar frumoasa, si mai doresc sa-ti spun vorbeste cu un preot, poti sa duci haine de ale lor sa citeasca pe ele chiar te rog ok, iti doresc multa fericire, pace in familie ai grija de tine ok
cu stima cristal