| andr33a_8579 a întrebat:

am 14 ani, sunt fata...am si eu o problema tatal meu a fost plecat in stainatate, iar de cand a venit este foarte schimbat, se cearta poate chiar o si loveste pe mama, bine ca si inainte facea asa... dar acum nu e zi fara scandal...si daca ma bag zice ca ii iau aprarea mamei...si stau in pat si plang pentru ca ma doare...de aceea probabil mam inchis foarte mult in mine...nu ai am incredere in nimeni...in special in baieti... si cele mai multe certuri incep de la crizele de gelozie din partea tatalui... cel care face da vina pe celalalt...cryingcryingsi nu stiu ce sa mai fac...pentru ca eu sufar si lor nu le pasa... le-am spus sa nu se mai certe ca pe mine ma doare si au inceput sa arunce vina unul pe altu mama a zis ca din cuza tatalui, tata ca din cauza mamei... ce sa mai fac? imi lispeste imbracamintea si freza emo si gata...big grinbig grinbig grinbig grininainte chiar eram mereu vesela... dar acum sunt mai mereu deprimata...cryingcryingcrying

15 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Scumpo, nu mai fi suparata.Asa sunt adultii.Se cearta din oricewinkingU trebuie sa vorbesti cu ei.Sa le spui ca nu mai suporti ca ei sa se certe.Pana la urma isi vor da seama ca au gresit unul fata de celalalt.Asta cu timpul.happy Nu trebuie sa iti faci griji.winking
Sa nu cumva sa treci la fapte pe care le vei regreta mai tarziu cum ar fi emowinkingNu trebuie sa devii emo ca nu e bine. Vb cu prietenele tale. Distreazate si uita de tot.
Ai grija de tine, Andreea kiss

| Linda a răspuns:

Probabil tatal tau, mai ales daca inca nu si-a gasit un loc de munca in tara- este bulversat, intors pe dos, si isi consuma energia certandu-se,..., cu mama ta. Eu i-as spune mamei sa evite sa vorbeasca daca tatal e nervos, ca nu are cu cine. Sa nu spuna nimic, decat atunci cand el vorbeste ok. Roaga-te si tu, ma rog si eu pentru voi ca Domnul sa va dea ajutor, si putere si bunatate in situatii dificile. Acum se formeaza o noua dinamica, nou mod de a functiona ca familie, si nu e usor. Si parerea mea e ca e bine sa ai vreo prietena cu care sa impartasesti prin ce treci, dar oricum spune-i-le lui Dumnezeu si roaga-te sa intervina. VA pup si pe tine si pe mama ta.

| dy a răspuns:

Cred ca nu ai prea multe de facut...Si mai cred ca, daca tatal tau nu are adevarate motive de gelozie, mama ta ar trebui sa discute cu el si sa lamureasca problema relatiei dintre ei! Cat despre tine...eu in locul tau, de cate ori ar incepe scandalul, indiferent de ora, as iesi din casa! Asta pe de o parte te scuteste de toate scenele, pe de alta parte-i lasi sa-si lamureasca problemele si, nu in ultimul rand, vor fi intrigati de iesirile tale si le va da de gandit!

| naya a răspuns:

Singura scapare, pe care as avea-o ca si mama ar fi divortul. Spune-i mamei tale ca nu mai suporti si ca ai vrea sa aveti si voi liniste.depinde acum mama ta e casnica? pentru ca daca e dependenta financiar de tatal tau i-ar veni cam greu sa faca pasul asta, dar daca nu.eu in locul ei te-a lua si as pleca unde vad cu ochii. E dureros sa vezi ca propriul tau tata e asa, dar crede-ma decat sa cresti in starea asta mai bine te indepartezi. un copil e bine sa creasca cu ambii parinti, atata timp cat exista armonie ca tu sa te poti dezvolta frumos. vorbeste cu mama ta, si fa-o sa inteleaga ca certurile astea incet incet te distrug psihic.numai bine si ai grija de tine.

| kayan a răspuns:

Treci printr-o situatie foarte grea... nici nu stiu ce sfat sa-ti dau...

eu in locul tau as cauta sa ma detasez de ei si de situatia tensionata din casa, adica sa plec undeva (la niste rude - unchi, matusa, nasi, bunici) pentru o perioada mai lunga sau mai scurta si sa-i las pe ei sa-si rezolve problemele si sa realizeze ca cel mai important lucru din viata lor acum esti tu.

cred ca e bine si sa vorbesti cu ei dar daca spui ca ai incercat si totusi n-ai rezolvat nimic... inseamna ca relatia lor are niste probleme si nu stiu daca vei reusi tu sa repari ceva. important este sa realizezi ca nu tu esti vinovata ca lucrurile nu merg bine intre ei. tu nu poti decat sa fii alaturi de amandoi si sa speri ca lucrurile se vor rezolva pana la urma.

capul sus! happy

Răspuns utilizator avertizat
| nehirerdogan a răspuns:

Explicale inca o data spune-le tot ce ai pe inima crede-ma si tatal meu a fost plecat si la mine beia dar nu a dat nici o data in mama si la un momendat a inceput sa bea mai mult dar si eu eram la fel ca si tine si intr-o zii dimineata ca atuncea nu era beat ne-am asezat la masa si am discutat tot ce aveam pe inima si de atunci nu pot sa zic ca nu mai bea decat la ocazi ca oricare om.incearca si tu poate o sa reusesti! si sper sa nu calci pe pragul acesta emo!

te pup dulce, andreea

| bonny a răspuns:

Pune-i pe aman2 in oglindalaughingsau inchide-i intr-o camera si pana la urma trebuie sa vb

| valyfornike a răspuns:

Povestea mea e asemanatoare tata a fost plect in strainatate mama cred ca vorbea cu altu si cand a venit sau certat cateva zile si au ajuns la despartire si tata e un om bun nu a lovit-o decat 1 data cand eram mai mic asta e acum fiecare pe drumul lui am plans mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum ehappy la un moment dat o sa treaca timpul si chiar daca te doare, o sa te saturi si o sa iti doresti sa pleci, sa nu ii mai auzi, sa nu ii mai vezi cum se cearta. stii cum e.plangi.te descarci.trece .zambiti.voie buna.crezi ca totul e in regula, ca le-a trecut.si iar o iau de la capat.si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cert e ca mama ta nu ar trebui sa accepte sa fie lovita exista legi pentru asta, chiar daca e tatal tau nu are dreptul sa o loveasca suntem oameni si avem dreptul egale. Daca stam si acceptam asa nu va fi combatuta niciodata violenta domestica. Tu nu poti face nimic din pacate de la ei trebuie sa porneasca totul. Lor le convine situatia asta? Nu ai rude sau pe cineva care ar putea sa intervina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu o prietena sau cu psihologul scolii, daca ai incredere in el.Iti va face bine sa-ti mai descarci sufletul.

Stiu ca e greu, vazandu-i zilnic ca se cearta, dar tu trebuie sa fii constienta de faptul ca nu ai nicio vina in situatia asta. E dureros ca ei desi isi dau seama ca te ranesc, nu se opresc.

Sa te inchizi in tine si sa suferi in tacere nu e o solutie.Lucrurile nu vor sta asa mereu.Doare cand exact oamenii care ar trebui sa te ocroteasca cel mai mult iti fac cel mai mare rau.

Incearca sa te apropii de mama ta, daca tatal tau e violent. Discuta cu ea, intre patru ochi, nu va ramane indiferenta, iti garantez. Spune-i ca nu mai suporti situatia, ca amandoua trebuie sa decideti ce veti face in continuare.Arata-i ca esti un sprijin pentru ea, deschide-ti sufletul in fata ei.Sunt convinsa ca ea te iubeste happy

Bafta si ai grija de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le parintilor tai. daca esti importanta pentru ei. si daca au sa spuna ca da, roaga-i sa iti demonstreze chestia asta, prin incetarea certurilor. Daca vezi ca o sa continue, si certurile nu se termina. inseamna ca nu esti importanta pentru ei.si chiar poti sa urmezi sfatul uneia dintre fetele de mai jos atunci cand a spus ca sa te detasezi de ei, plecand la o ruda ceva. unchi bunici var .etc. departe de ei.si sa te caute cand sunt siguri ca te pot face fericita! te pup

| andreyutza14vio a răspuns:

Va multumesc... tuturor... daca nu va deranjeaza.imi dati si mie id-ul...sa vb si noi mai multe...pentru ca eu nu am prietene pe aici...pentru ca nu m-am mutat de mult timp...si copii de pe aici sunt foarte rai...plzzz un id...va iubesc pe toti:X:X:X:XX:X:*:*:*:*:*

| andreyutza14vio a răspuns:

Va multumesc mult de sfaturi... dar ce ziceti despre mine... emo?!?! mie imi place stilul asta...chiar si muzica...si vestimentatibig grinbig grinbig grin:*:*:*multumesc