| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, am 15 ani si de aproape o luna bunica mea a murit, a fost ca o a doua mama pentru mine, inca imi amintesc anumite momente cu ea si plang, sa ziceam ca am resusit sa trec cat de cat peste, problema este ca imi e foarte frica sa stau in casa singura, imi e frica ca poate apare, nu stiu, simt ca intr-o zi o sa se intample sa o vad, imi e foarte frica, nu de ea, pentru ca eu o iubeam si o iubesc foarte mult.
Nu stiu ce sa fac sa trec peste asta.
Deci, cum pot sa scap de frica aceasta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta despre asta si te va ajuta ea!

| Andreeush a răspuns:

E normal sa te simti asa, a fost bunica ta. Simti ca nu mai este la fel casa fara ea.
Incearca sa iti aduci aminte momentele frumoase pe care le ai cu bunica ta, in felul asta poate scapi de aceasta frica.
Bunica ta va ramane mereu in inima ta.
Si bunica mea a murit si tineam foarte mult la ea, de fiecare data cand merg la casa ei imi amintesc de toate momentele petrecute alaturi de ea.
Incearca sa fii puternica, cu timpul vei fi mai bine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Hei.Buna! N ai de ce sa ti fie frica! Incearca sa fi puternica! Incearca sa nu te mai gandesti atit de des. si sa ti faci tot felul de scenarii! Incearca sa ti umpli viata cu tot felul de activitati! Te sfatuiesc sa mergi la biserica! Sa fii in jurul prietenilor!
Condoleante!

| Ştefania1989 a răspuns:

Buna senzatia asta va disparea si bunica mea a murit si de fiecare data cand intru in casa ei am un fior si zic mereu ca este pe langa mine...dar sunt constienta ca ea m-a iubit si ca nimic nu mi se intampla. Cand cineva te iubeste nu iti poate face rau

| Geici7474 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa ai vreun motiv sa iti fie frica. Cu timpul, iti va trece. Acum trebuie sa ai alaturi persoanele dragi tie si sa faci lucruri care sa te distraga de la aceasta problema. Oricum daca consideri ca este imposibil sa treci peste, iti recomand sa te duci la un psiholog sau sa vorbesti cu cineva despre ceea ce simti in legatura cu asta (intr-un fel sau altul te va elibera de sentimentele negative).

| IvyOlivia a răspuns:

Când pierzi o persoană iubită treci printr-o traumă. Trebuie să consultați un psiholog. Condoleanțe!