| tanasaiosif a întrebat:

Buna am 15 ani si nu stiu cum sa scap de cosuru puncte negre si rosii ajutati-ma va rog am incercat cu sapun musetel creme etc etc aspirina...ce pot face sa am fata fina fina in cel mai scurt timp? si am 2 dinti galbeni cum scap de galbeneala si carii? am tot incercat cu pasa ...multumesc funda

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

De acnee(cosuri) poti scapa usor.
Sunt cateva posibilitati pe care le-am testat si eu pentru a scapa de cate un cos.
Cum?
Cu miere pentru cosuri sau lapte pentru puncte negre.
Cum procedam?
Seara te speli pe fata doar cu apa calduta dupa iei mierea si o aplici pe zonele afectate si pui un servetel(uscat nu umed)si lasi toata noaptea.
Dimineata n-ar mai trebui sa ai deloc miere pe fata si vei vedea ca cosurile dau inapoi.
Repeta procedeul pana dispar.
Pentru punctele negre iei putin lapte cam 20ml, dupa pui un plichulet de "Gelatina" exact asa ii zice, este un conservant cred.
Si pui 2 minute la microunde.
Dupa aplici pe fata si lasi 15 minute(ca o masca) s-ar putea sa miroase putin.
Dupa ce se usuca si sen tareste o dezlipesti usor si pe ia vor ramane punctele negre

Inco o metoda pentru cosuri ar fi crema de galbenele, o aplici zilnic pe zonele afectate si cosurile vor da inapoi

Pentru dinti ai putea sa te speli in fiecare zi cu sare, exact sare.
Sa nu te speri, eu o fac si nu am nici o problema, desi mai bine te-ai duce la dentist daca ai cari cat sunt mici.
Baftawinking

| LaLaura a răspuns (pentru LuciWv):

Crema de galbenele e grasa, e unguent, adica ingrasa tenul, favorizand sebumul, adica aparitia cosurilor. Crema de galbenele e buna pentru tratare a urmelor lasate de cos, a arsurilor, dar e un unguent si nu e buna a face cosul sa dispara ci sa apara.

| LuciWv a răspuns (pentru LaLaura):

Ei bine la mine dispar cosurile cu crema de galbenele

| LaLaura a răspuns (pentru LuciWv):

Asa o fi, dar crema de galbenele n-are nicio legatura cu disparia cosurilor, e doar un unguent ( adica o crema foarte grasa) care cu multele sale vitamine ajuta la regenerarea pielii, un fel de balsam pentru piele.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cel mai indicat e sa te duci la un dermatolog ca sa nu agravezi situatia cu toate cremele si alte minuni care te mai dai ( o iriti daca faci o groaza de incercari intr-un timp scurt). Deramatologul sau medicul tau de familie o sa iti dea sa faci un set de analize ca sa vada daca ai sau nu o infectie in sange( acnea apare si din cauza asta). Dar toate astea se fac in timp, in luni, ani, nu in cateva zile.
Iar legat de dinti, du-te la un stomatolog sa iti fac albire dentara ( paste minuni de albire nu exista, exista unele benzi de albire, costa in jur de 200 de lei).