| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani Port ochelari de vedere si din necesitate trebuie sa imi pun si aparat dentar pe arcada de sus, intr-un fel si vreau sa il pun pentru rezultatul final: dinti drepti si un zambet perfect insa nu stiu daca Sa astept pana termin de purtat de ochelarii(5-6 ani) sau sa incep acum?

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ar fi mai bine sa ti-l pui acum, daca ai posibilitatea, fiindca rezultatele vor fi mai rapide daca ti-l pui pana la varsta de 18-19 ani. Nu ar trebui sa te intereseze parerea celorlalti si felul in care e posibil sa te priveasca purtand atat ochelari, cat si aparat dentar. Daca tu vrei neaparat sa iti pui aparat dentar acum, atunci ar trebui sa o faci. In plus, e foarte posibil sa nu scapi de ochelari niciodata (decat daca ii inlocuiesti cu lentile), pentru ca miopia nu e reversibila decat prin operatie (presupunand ca ai miopie).

| darrio2007 a răspuns:

Ce legatura are una cu alta? Doar pentru imaginea ta? Gresit! Daca astepti pana termini de purtat ochelarii(de unde stii ca ai sa ii porti numai 5-6 ani?)posibil ca sa nu mai poti indrepta nimic la dinti.Fiind prea tarziu.Asa ca nu mai astepta.

| CryShiAtat a răspuns:

Nu văd ce legătură au una cu alta. Eu zic să ţi-l pui acum deoarece în viitor există posibilitatea să nu mai poţi face nimic.