Întrebare recomandată | JasminNoir a întrebat:

Buna ziua. Deci credeti-ma pe cuvant ca habar n-am avut la ce cateogrie sa postez intrebarea, nu se potriveste niciuneia, dar sper sa fie bine si asa. Nici nu stiu daca ce urmeaza sa scriu este o intrebare, o nelamurire, sau doar imi vars frustrarile pe voi, in schimb vreau sa va dati sincer cu parerea si daca puteti sa ma ajutati.
In iunie sa face 1 an jumate de cand port aparat dentar. Inainte nu aveam o dantura urata de sa te sperii cand te uiti la mine, dar aveam malocluzie si cativa dinti strambi, nimic grav. Doctorita mea m-a pus inca din primele luni sa port elastice dentare pentru corectarea muscaturii, si vreau sa va spun ca acele elastice le port pana si acum, dupa 18 luni de tratament, ceea ce mi se pare extrem de ciudat, avand in vedere ca nu aveam muscatura asa incorecta. Asta ar fi prima nelamurire.
In al doilea rand, acum cateva luni bune o prietena mi-a spus ca a observat ceva ciudat la dintii mei, cum ca ar fi prea inclinati spre dreapta. Am observat si eu chestia asta, dar doctorita mea nu mi-a zis absolut nimic despre asta, deci m-am gandit ca totusi e ok. Acum la ultima consultatie "si-a dat si ea seama" ca dintii mei migreaza unde nu trebuie. Am crezut ca o iau la bataie. Nu-mi venea sa cred : prietena mea care nu a avut in viata ei vreo tangenta cu ortodontia si nici nu a purtat aparat a observat ceva ce o doctorita care se ocupa si vede zilnic doar dinti si care in fiecare luna ma consulta, nu a observat. Asta mi s-a parut mai mult decat ciudat. Si, sincer, incep sa-mi pun anumite semne de intrebare. Dupa 1 an jumate de tratament e imposibil ca dintii mei sa fie in starea in care sunt. Am citit mai multe articole in care se spunea ca intai se asteapta sa ti se indrepte dintii complet, dupa care pui si elasticele dentare care sa corecteze muscatura. Doctorita mea a fugit orecum dupa 2 iepuri si in final nu l-a prins pe niciunul. Am inceput sa ma gandesc ca face lucrurile astea intentionat, ca-mi prelungeste tratamentul ca sa-mi faca gauri in buget. Oricum ar fi, sunt extrem de suparata pe ea si e numai si numai vina ei pentru toate chinurile pe care le-am avut cu nenorocitul asta de aparat. Voi ce parere aveti? Ar trebui sa-mi gasesc alt doctor sau sa cer parerea altui stomatolog? Sa incerc sa vorbesc cu ea? Vreau sa-mi vad dintii drepti si muscatura corecta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Mai stai vreo 2 ani tot la ea, poate o sa-ti faca o proteza buna pana la urma. Si nu mai scrie doctorita, si nu mai incepe fraza / propozitia cu deci.

| JasminNoir explică (pentru ZvT):

1. Stomatologul e tot un fel de doctor.
2. Am scris o singura propozitie cu "deci", si nu consider a fi asta atat de deranjant atata timp cat nu e in exces.
Inteleg cand ne legam de cei care nu pot lega 2 cuvinte sau nu folosesc cratima, dar in cazul asta te-ai umflat in pene degeaba happy. Si nu m-ai prea ajutat...

| neutrino a răspuns:

Pentru linistea si sanatatea ta, mergi si consulta si alti medici stomatologi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la altul

| Melcul a răspuns:

Da cu siguranta ar mai trebui consultati si alti doctori stomatologi.

| DevidALex a răspuns:

Buna,am avut si eu neplcerii cu stomatologii,e drept nu atat de grav,Pai in primiul rand nu cred ca se pune problema sa o faca intentionat,dar sa nu crezi ca problemele de genul nu se intampla,Ei au foarte multi pacientii pe zi,facand asta si a mai ales cei care au multi ani de zile in domeniu,se intampla ca dupa un timp ca unii stomatologii sa nu mai isi trateze pacientii cu acelasi profesionalism de care au dat dovada la inceput,bineinteles asta nu e o scuza si ca li s-ar permite orice greseala,Dar ei mai si gresesc,pana la urma si ei sunt tot oameni.
Eu consider ca daca dup an si jumatate nu s-a vazut vreo schimbare,e timpul sa schimbi stomatologul,si daca atat timp nu s-a rezolvat problema si nu se vede nici o imbuntatarire,cu noul stomatolog nu iti ramane nimic de pierdut,si se poate ca el/ea sa te ajute sa iti rezolvi problema cu dintii,Bineinteles nu exista nicio grantie ca noul stomatolog e mai bun,sau ca el va reusi,dar nu iti ramane decat sa speri si sa incerci.
Nu cunosc motivul pentru care nu a reusit ca respectivul stomatolog sa isi de seama de acea problema atat de "evidenta",ori ca a gresit din alte circumstante,sau nu isi mai face treaba cum ar trebui,Dar e nevoie de o schimbare.
PS : Un caz real,persoana X i s-a scos o masea gresit,si anume gresit pentru ca,acea masea putea fi tratata fara sa fie scoasa, Asta a fost concluzia unui alt stomatolog cand i s-a explicat cazul de catre persoana X.
Parerea mea, e sa consulti un alt medic, de asemenea iti recomand sa te consulti cu o amica sau cu parintii pe aceasta tema, Multa bafta!

| Alexaandreea a răspuns:

Da este necesar sa consulti alt medic stomatolog! Dar intre timp nu trebuie sa te simti complexata de acest mic incovenient!