| pisoias007 a întrebat:

am 16 ani si sunt virgina.as dori sa stiu care sunt riscurile inceperii vietii sexuale cu prietenu meu care are 20 de ani
multumesc

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Colul tau uterin nu este complet maturizat, in asa fel incat acum este expusa si vulnerabila zona responsabila de aparitia cancerului de col uterin. Inceperea vietii sexuale atat de devreme iti va creste mult riscul de cancer de col uterin.
Sfatul meu este sa mai astepti cam un an si jumatate-doi.

| Silvia a răspuns:

Un copil?raised eyebrows
..asta daca faceti sex neprotejat straight face

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Sa-ti placa!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Daca faci sex neprotejat..nu numai ca poti ramane insarcinata dar te poti alege si cu foarte multe boli cum ar fi sida si altele thinking

| Andreeagen a răspuns:

Riscuri, riscurile sunt multe. Daca faci sex neprotejat poti avea un copil sau cine stie ce boli.Sa sti ca sunt multe boli care se transmit si prin sexul oralhappyAsigurate ca baiatu asta te si iubeste. Si dc sa nu mai astepti putin, la 16 ani nu crezi ca e prea devreme?

| buburuzAndreea a răspuns:

Ai vazut care sunt riscurile deja, ti-au spus fetele. Acum sa vorbiti inainte serios despre asta daca vrei neaparat sa incepi sa faci sex. Ideal ar fi sa mai astepti putin, dar daca vrei acum fii sigura ca veti avea grija. Protejati-va de fiecare data! Cel mai bine e sa folositi prezervativ, nu sa iei anticonceptionale de la varsta asta, ca iti dai organismul peste cap. Va rog, sa nu folositi metoda cu "scoate-o inainte" ca nu e sigura! Ai grija!

| lia a răspuns:

16 anisor? Mai...mai asteapta, tu iti dai seama cat de riscant poate sa fie pentru tine? Pai, nu esti suficient de matura ca sa iti incepi viata sexulala. Si nu, nu te agita, nu ma refer la mentalitate ci la corp.
Acuma, am o intrebare pentru tine:
- Care dintre voi vrea sa va incepeti viata sexuala? Tu sau EL?

| Lorenyk a răspuns:

Depinde.
1. esti sigura ca vrei sa-ti incepi viata sexuala? ca daca nu, exista riscul sa ramai cu o amintire nu tocmai placuta.
2. esti sigura ca el te iubeste? ca daca nu exista riscul sa te paraseasca apoi.
3. protejati-va. pentru a evita o sarcina nedorita. si cel mai indicat e sa folositi prezervativul, pentru ca este singurul care te protejaza si de boli cu transmitere pe cale sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceiasi intrebare mi-am pus si eu...si stii ce am facut?big grin...am mers impreuna cu prietenul meu la un ginecolocbatting eyelashes.iti recomand si tie...asta daca e intr'adevar o relatie serioasa... daca nu...mai bine mai asteptibig grin... dar oricum, crede'ma. o sa te ajute mai mult decat sfaturile date de oricine de pe aici...adica.presupun k stiai si tu k trebuie sa te protejezi.si chestii din astea, nu?