| bebitza a întrebat:

Am 17 ani si simt ca sunt mai dezorientata ca oricand! De un an m-am despartit de un baiat cu care am fost aproape 2 luni, dar care a insemnat foarte mult pentru mine, a fost prima mea relatie seriaosa, pana atunci am mai vorbint cu un baiat dar nu am pus prea mult suflet in aceea relatie. Dupa ce m-am despartit anul trecut de acel baiat parca toate imi merg prost, sunt mai tot timpul suparata, dezorientata, am o prietena mai mare cu care uneri vorbesc, dar ea are familie, are problemele ei, simt ca nu prea ma intelege.Relatia dintre mine si familia mea, mai ale cu mama, merge din ce in ce mai prost, nu ma inteleg deloc cu ea, ea mereu tipa la mine, tot ce fac nu e bine pentru ea.Acum vorbesc cu un baiat care e cu 2 ani mai mare decat mine, dar cu care mami nu e de acord, face parte dintr-o famile saraca si in plus e si bolnav(hepatita B si TBC)mi-am facut analizele si momentan nu am luat nici o bola d ela el, insa mi-a foarte teama sa nu iau de acum...ma inteleg foarte bine cu el, dar sunt constienta ca nu pot avea un viitor cu el din cauza bolilor lui...nu stiu cum sa pun punct acestei relatii din moment ce ma inteleg foarte bine cu el, nu vreau sa il ranesc, am ajuns sa tinem mult unul la altul...Imediat incep clasa 12, mi-e teama de BAC...de viitor... CE SA FAC IN LEGATURA CU ACEASTA RELATIE? INTR-UN FEL EU POATE MAI SUFAR DUPA BAIATUL DE CARE M-AM DESPARTIT ANUL TRECUT. CE SA FAC SA SIMPT CA AM SI EU UN ROST, SA IMI GASESC LINISTEA? Va multumesc mult, e prima data cand scriu pe acest site si vreau niste pareri si niste sfaturi, va rog mult.

Răspuns Câştigător
| Lorenyk a răspuns:

Ar trebui sa iti pui ordine in ganduri. In primul rand, stabileste-ti prioritatile. Daca nu ai avut prea mult noroc in dragoste, axeaza-te pe BAC, invata mult ca sa il iei cu succes si atunci o sa vezi ca ai sa te simti mult mai bine. E o treapta importanta in viata, fiindca de BAC depinde daca vei putea face facultatea sau nu si ce vei face in viitor. Si daca mama ta vede ca inveti si te straduiesti sa iei BAC-ul cu bine, poate nu va mai tipa nici asa des la tine. Cu ea ai vorbit, i-ai explicat ce se intampla cu tine, prin ce treci dupa despartirea de baiatul ala? Uneori e mai bine ca parintii sa-ti fie mai mult decat parinti, sa-ti fie prieteni. In ceea ce-l priveste pe baiatul cu care esti acum, intr-adevar e mai bine sa te desparti de el. E adevarat ca amandoi ati suferi in urma despartirii, dar gandeste-te sa nu suferi tu si mai mult mai tarziu, daca iei vreo boala.
Intotdeauna prima relatie nu se uita usor. Insa la varsta asta, in ziua de azi foarte putine relatii sunt de viitor. Trebuie sa iei lucrurile ca atare. Gandeste-te ca poate nu era el persoana potrivita pentru tine, poate vei intalni la un moment dat un alt baiat pe care sa-l iubesti mult mai mult decat pe primul.
sper sa te ajute cu ceva sfaturile mele, mai mult nu stiu cum sa te ajut (pentru ca mentionez, si eu am tot 17 ani).

5 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Te onteleg ca nu vrei sa il ranesti... ai drepate ca nu poti pune capat unei relatii asa peset noapte, Relatia cu mama ta s-ar putea inbunatatii daca ai discut serios cu ea, intreband-o ce anum nu ii place la tine. Poate intr-o anumita masura are dreptate, asa ca incearca sa afli cu ce gresesti(daca gresesti). Baiatul de care te-ai despartit are prietena? Daca nu, incearca... poate va mai acordati o sansa, dar ai grija sa nu il ranesti prea mult pe celallat, despre care ai spus ca este bolnav. Tu stii din proprie experienta cum e sa fi ranita din dragoste, si nu cred ca ai vrea sa ranesti si tu pe cineva... Iti doresc mult succesc in tot ceea ce vei face. Bafta!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau un sfat dar la 14 mama imi face la fel.Nu cred ca esti singura care e asa! Te simti singura nu? Stiu bine cum e, dar daca crezi ca tii la acel baiat nu te mai gandii la trecut. Te-ai gandit macar daca are o iubita sau daca se mai gandeste la tine. Daca tii cu adevarat la acel baiat inseamna ca si tu tii la el. Spune-i adevarul ca tie frica sa nu-i iei boala si ca esti mai sensibila la boli, prinzi repeda microbul.Trecutul a fost prezent dar nu mai e.Nu incerca sa te gandesti ca daca te-ai intoarce in timp ar fi altfel.Mereu sunt certuri intre copii si parinti si nici mie numi plac, dar recunosc ca mama are dreptate ca baietii uneori sunt nesimititi si cam prosti asa ca daca treci a 12 despartate si cand termini o sa fii pregatita de orice.Viiotorul iti rezerva si tie un destin, dar mai ai de asteptat, stai la rand si o sa vezi ca totul e bine.Ascultati mama ca are dreptate si face asta ca sa te protejeze, stiu ca e enervant dar asa e si la mine! Destinul te asteapta! Baftabig grin!

| iceman a răspuns:

Buna
Trebuie sa te gandesti in primul rand la tine.Scoala e cea mai importanta pentru tine acum.
O inteleg si pe mama ta de ce se opune acestei relatii. Pune-te si tu in locul ei cam cum ai reactiona? Ea iti vrea binele si asculta-i sfatul.
Pune capat acestei relatii care chiar nu are nici un viitor.

cu respect iceman

| johncena a răspuns:

Incearca sa ii faci pe plac mamei tale si incearca sa vorbesti cu acel baiat fara ca nimeni sa stie sau sa afle.Cu atat te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca esti constienta ca te poti infecta cu virsusului hepatitei b, stiu ca este dureros pentru el. dar o sa fie si mai dureros daca o sa te infectezi si tu.cred ca intelegi ce am vrut sa spun.ai multa grija de tine, shin are dreptate.alta data ai grija ce fel de relatii ai.nu este vina lui ca este bolnav, dar tu te poti proteja luand o decizie corecta.