| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani, am o problema de fapt mai multe.deci de la un timp mi se intampla numai necazuri, am un prieten cu care vorbesc de 2 ani, si ai mei imi interzic sa mai fiu cu el, am incercat sa le zic ca il iubesc dar nu inteleg, ma pedepsesc si se comporta urat cu mine, ma tin numai in casa.cum sa fac sa nu se mai comporte asa cu mine? eu am deja 18 ani si cred ca ar trebui sa nu mai fie asa, sunt cuminte si nici-o data nu le-am facut probleme da nu inteleg de ce se comporta asa?

3 răspunsuri:
| sensesDelight a răspuns:

Poate prietenul tău nu le oferă încredere. Știi cum se spune, fata e fată, fata lui tati e prințesă și merită ce-i mai bun. Cel puțin așa gândesc ai mei și încă 210398294 de părinți când fiica își prezintă iubitul.
E normal ca părinți să-și facă griji. Îi poți lua la o discuție într-un moment în care îi vezi mai calmi. Explică-le ce-ai zis mai sus, că ești cuminte și nu le-ai făcut probleme, că ești de 2 ani împreună cu el și vă înțelegeți foarte bine ceea ce mai rar întâlnești în ziua de azi. I-ai frumos și încet, astfel le ve da dovadă de maturitate. Amintește-le și că ai 18 ani, ești majoră, ai trecut de micile vise ale copilăriei, de jocurile în relații etc. și ai început să pui mult suflet în relația actuală. Îți dai seama că nu vor sări în sus să-l întâmpine pe prietenul tău după discuția asta, dar măcar încerci și-i mai înmoi puțin la suflet. Încet, încet trebuie să accepte atâta timp cât tu ești fericită alături de el. Multă baftă!

| sensesDelight a răspuns:

Mmm. Daca deja ai discutat cu ei si consideri ca ai epuizat toate metodele nu prea mai ai ce face decat sa te obisnuiesti cu ideea si sa treci peste, pastrandu-ti relatia cu respectivul. Daca ai noroc, parintii tai vor intelege cu timpul decizia ta si o vor accepta.
Stiu ca e greu, mai ales cand parintii se bat cap in cap cu prietenul, dar sa fii fata desteapta inseamna sa jonglezi bine pe ambele fronturi pana se face pace. Asa ca, cheer up si mult noroc! :*

| johnydark a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare, numa ca ai mei aveau probleme cu parinti fetei cu care eram. Singurul sfat pe care eu ti-l pot da din experientza, daca il iubesti si el te iubeste, luptati pentru relatia voastra. Fiti uniti in fata lor si aratati ca ceea ce aveti merita si ca orice ar face ei nimic nu se va schimba. Eu iti doresc succes si sper sa reusesti.