| Lilianalili a întrebat:

am 20 de ani iar relatia mea cu mama este oarecum tensionata de foarte mult timp. De mica nu aveam voie sa ies afara, pana la varsta asta am fost la un singur majorat si ala anul asta, revelionul mereu l-am petrecut cu ea si familia, la mare am mers mereu cu ea, de prieten nici nu vrea sa auda. Este de parere ca fetele care au relatii lungi sunt...iar cele care vorbesc cu 100 de baieti sunt super ok. Nu accepta faptul ca am un prieten si chiar acum doua saptamani m-a intrebat : "de ce nu-l lasi? de ce mai stai cu el? ca vorbesti de 6 luni". E de parere ca o relatie la varsta mea consta in a vorbi 1 data-de 2 ori pe saptamana la telefon cu baiatul si sa ma vad 1 data pe luna. Nu accepta sa ma duc la cineva acasa.Nu accepta sa vina prietenul meu acasa, macar sa-l cunoasca ca "doar nu te mariti acum, nu ai obligatii".In club m-a lasat o singura data, de la 12 la 1:30 apoi a venit sa ma ia. Ora de intrat in casa e 10 si de ziua mea s-a indurat sa ma lase pana la 11. Cand i-am spus ca m-am vazut cu si cu prietenul de ziua mea m-a intrebat "de ce?"...Simt ca nu mai fac fata la toate chestiile astea, de atatia ani. Cat despre mine, sunt la facultate, la farmacie, anul 2, nu ar avea ce sa-mi reproseze. Nu pot spune ca vreau cu tarie sa umblu brambura pe strazi dar simt nevoia sa stau cu prietenul meu mai mult, sa pot merge cu el la mare sau la munte. Atat imi doresc.

Răspuns Câştigător
| Meaningful a răspuns:

In opinia mea in balanta atarna greu si faptul ca mama ta nu are prieteni.
Se simte singura, de fapt e speriata ca te pierde pe tine si esti tot ce mai are.
Asa ca face tot posibilul sa te indeparteze de cei de care te-ai putea atasa.
Nu o face pentru ca iti vrea raul, ci pentru ca e infricosata de ideea ca ar putea ramane complet singura.
Cel mai bine e sa iei taurul de coarne.
Mergi frumos la ea si ii spui ca vrei sa vorbiti ceva foarte important.
Va asezati frumos pe o canapea, un fotoliu ceva, eventual cu un pahar la indemana pentru a detensiona situatia.
Apoi o intrebi care e motivul pentru care se comporta asa.
Orice spune ea, nu ii dai replica, o asculti pana da afara din ea toata tensiunea acumulata.
Astepti sa spuna tot ce are de spus, ce crede ea ca e bine pentru tine, etc.
Apoi ii spui ca tu ai ajuns la o concluzie si ca ai vrea sa iti spuna ea daca e asa sau nu.
Ii spui ca tu crezi ca ea se comporta asa pentru ca se simte singura si ii e frica sa nu te piarda.
Apoi astepti sa vezi reactia ei. O asculti. Faci o pauza.
Vezi ce spune ea.
Dupa care ii spui ca o iubesti mult dar ca tu te simti nefericita datorita actiunilor ei si ca te indeparteaza tocmai datorita faptului ca nu te lasa sa alegi singura pentru tine.
Promite-i ca daca iti da mai multa libertate nu rupi legatura cu ea si totodata poarta o discutie cu ea referitor la cine i-ar putea fi ei prietena, cauta o solutie.
Daca tu si cu ea impreuna gasiti o solutie ca ea sa nu se mai simta singura, tu scapi de povara asta pe care o ai cu tensiunea dintre voi.
Si apoi asculta orice spune ea fara sa obiectezi 1-2 saptamani. Nu comenta deloc daca iti interzice sa iesi undeva, nu mai insista si accepta deciziile ei.
Dar arata-i ca esti suparata si trista.
Fii in preajma ei cat de des poti. Dar arata-te mult mai obosita si afectata decat esti.
Culca-te mai devreme, nu mai sta la calculator sau televizor.
Prefa-te ca citesti toata ziua.
Astfel, vazandu-te asa apatica poate va intelege ca greseste si ca vrand sa fie ea fericita iti fura tie fericirea.
Daca vezi ca nu rezolvi nimic, inseamna ca nu poti sa schimbi mare lucru in felul ei de a gandi.
Si atunci nu ai de ales decat sa o infrunti.
Cauta o varianta sa nu mai depinzi deloc de ea financiar, roaga prietenii sa te sprijine si roaga pe cineva pentru inceput sa te tina acasa o perioada cat se mai framanta mama ta si o tii in suspans.
Esti majora asa ca nu vor fi probleme.
Apoi mai fa un pas spre ea si vezi poate si-a bagat mintile in cap.
Daca nu, nu ai de ales decat sa cauti o sursa de venit si sa te muti si sa o lasi singura pentru ca asta merita.
Chit ca e dureros, trebuie sa rupi legatura cu ea o perioada pentru ca inseamna ca e singura varianta in care va intelege cat de mult a gresit fata de tine.
Apoi dupa ce simti ca intelege apropie-te mai mult de ea.
Dar ai grija sa nu se prefaca doar ca sa te aduca inapoi acasa pentru ca inapoi sa se comporte la fel.
Succes!
P.S : Sa ma tii te rog la curent cu situatia asta.
P.S.S : Poate e mai bine sa ingheti facultatea 1 an ca sa vezi cum rezolvi situatia asta.

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cred că mama ta te-a crescut după reguli prea stricte şi vrea să te ţină din scurt până la 40 de ani.
Cel mai probabil, se comportă exact cum s-a comportat şi mama ei cu dânsa.
Părerea mea este că trebuie să iei atitudine.
Explică-i că eşti majoră şi îţi poţi purta singură de grijă, ştii să faci diferenţa dintre bine şi rău, poţi lua decizii şi aşa mai departe.

Pa-pa.

| Denisadraguta a răspuns:

Da esti majora nu mai trebuie sa faci tot ce zice mama ta! Daca chiar crezi ca nu mai poti muta-te la o ruda cu care chiar te intelegi!

| Lilianalili explică (pentru Denisadraguta):

Nu prea am scapare, rudele din partea ei, adica tatal si sora, sunt la fel, poate chiar mai rau, acum 2 ani, pentru simplul fapt ca am avut curajul sa-i spun mamei sa-mi dea telefonul inapoi, m-au batut amandoua, si mama si matusa, adica sora ei, in acelasi timp.

| Denisadraguta a răspuns (pentru Lilianalili):

Si chiar nu poti sa pleci la un prieten sau prietena un timp? Poate isi va da seama ca greseste sau pana atunci vei gasi un loc stabil unde sa stai!

| Lilianalili explică (pentru Denisadraguta):

Pai chiar si daca fac asta...la facultate cine ma tine? bani cine-mi da? Nu pot sa muncesc cu facultatea pe care o fac ca e destul de strict...depind foarte mult

| MeLoveHoes a răspuns:

Nu e vina ta. Pe scurt, maica-ta e o curva.

| Lilianalili explică (pentru MeLoveHoes):

Nu as putea spune asta..adica.e din contra..de cand a murit tata nu iese deloc din casa. Merge la serviciu si atat. Nu are prieteni, nu are pe nimeni. Intra vineri in casa si iese luni dimineata. Mereu am incercat sa-i explic ca asa sunt toate persoanele de varsta mea dar ea imi aduce modele, mai exact copiii colegilor ei, care culmea sunt toti olimpici, nu umbla cu baieti (ca mine), stau acasa, invata etc.