| Senior0008 a întrebat:

Am dat examenul de a trece in clasa a 9 a si am intrat la stiinte sociale si sincer nu prea imi place profilul voiam la mate-info.La stiinte sociale stiu ca pot da la academia de politie iar tata nu ma lasa pentru ca el este deja politist si nu vrea sa sufar ca el iar o alta optiune e dreptul care trebuie sa invat foarte mult dar nu stiu pe ce materii se axeaza foarte mult.Eu as vrea sa ma transfer in a 10 a sau in semstrul al 2 lea la mate-info dar tata spune ca nu are bani sa dea la inspectoratul scolar sa aprobe pentru ca stie pe cineva care a dat bani si a fost mutat de la un liceu unde media era 9 iar el o avea de 7.50 ma rog.Din cate stiu eu transferul til aproba directorul scolii la care vrei sa te inscri asa stiu.Va rog sa imi spuneti cum sta treaba de fapt si cam ce pot urma dupa ce termin liceul la stiinte sociale/mate-info stiu ca mate-info are o gama mai larga de optiune.Multumesc!

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

1. Mai invata limba romana, chiar si politistii vorbesc corect in zilele noastre: pentru care, mai larga de optiuni.
2. Invata bine, scoate o medie foarte mare, si vei putea sa te transferi relativ usor, trebuie doar sa te intelegi bine cu dirigintele, va face el totul pentru tine.Nu trebui bani, spaga, trebuie doar o medie buna, si un examen cand te transferi, acolo o spaguta, pentru a primi si raspunsurile.
Dar la stiinte sociale te invata cel mai bine pentru a merge la o faculate de politica/social/psihologie/drept/comunicare.
Cu toate aste, pe toata lumea sfatuiesc asa, urmareste-ti visul! Mergi unde vrei tu pentru ca vei invata cu drag si vei practica o meserie cu placere, nu vei merge la "scarbici".

| marionettebbb a răspuns:

Buna, si eu sunt la stiinte sociale in clasa a 11a. de la acest profil te poti orienta pe psihologie pentru ca oricum te va ajuta pe viitor in orice domeniu sa te cunosti pe tine insuti. ai timp 4 ani de zile sa descoperi ce vrei sa faci si chair daca termini un profil socio te poti reorienta dupa. eu de exemplu vreau sa continui pe arta sau psihologie/filozofie big grin