| andreea15_1600 a întrebat:

Am de facut la romana o compunere pornind de la afirmatia: "Oamenii sunt ca vinurile.Cu timpul fie devin din ce in ce mai buni, fie se trnsforma in otet."... Aveti cateva idei? ce as putea scrie? Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Ambassaderåd a răspuns:

Omul se naste precum un bob de strugure dintr-un butuc tanar accea fiind mama happy. Omul, cu timpul trece prin etape grele ale vietii ca strugurii prin ploaie, Soare si vant. Noi adeseori ne zbatem in a trai, a dori jumatatea perfecta si a simti amurgul dulce al primului sarut. Strugurii sunt negrii, roz, albi, galbui, mari, mici ca si oamenii caci cu totii avem sange rosu, piele, suflet si inima. Cu trecerea timpului suntem mai buni precum vinul bunicului ce a stat milenii si milenii in podgorie pentru ziua buchetului frumos mirositor, dar daca e rasuflat omul se inaspreste... se otzatzeste devenin unul si acelasi cu otetul. Un o m il putem asemana cu vinul. De ce? Pai azi e bun maine de nu il tratezi cu bunatate si grija se transforma in otet. Cine a spus ca Betia tineretii intrece pe a vinului, nu a fost filosofsau om ci vinul baut care vorbea prin el la suparare si fericire happy reamintindu-si timpurile de mult trecute happy. Sper ca ti-am fost de folos, mai adaugi si tu happy. Lb. romana a fost singurul meu din liceu preferat happy.