| Roman_Luissa_1998 a întrebat:

Am de facut o cerere pentru motivarea absentelor si la sfarsit am motivul prezentei solicitari, as vrea sa scriu ca am fost sa mi fac analize cum pot sa formulez propozitia?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere ID-ul tău de user, bănuiesc că eşti MINORĂ - deci, Cererea privind motivarea absenţelor TREBUIE întocmită & semnată de unul dintre părinţi!

La "Motivul absenţelor" menţionaţi : "Fiica mea a trebuit să efectueze nişte analize medicale".

Vezi alte detalii ( despre absenţe & motivarea lor ) în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......de-130-de/

Toate cele bune!

| Neo12 a răspuns:

Bună!
O să-ți spun cum se face un model pe care ne-a ajutat diriga să-l facem.
Lași puțin spațiu, apoi scrii așa pe mijlocul paginii (ca titlu): Doamnă/Domnule diriginte,

lași spațiu de la titlu, cam 2-3-4 degete și începi cu alineat: Subsemnatul x, părinte al elevului y, din clasa z, vă rog să îi motivați absențele din data de...deoarece a lipsit.

Mai lași ceva spațiu, vreo 2 degete.în stânga scrii: Data: 23.12. 2015 (de exemplu, iar aproape de cealaltă margine a paginei, semnează părintele

În josul paginii, cam pe ultimele rânduri să zicem, scrii: Doamnei/Domnului diriginte a clasei z

Aaa.și să nu uiți să îndoi pagina în partea din stânga, adică marginea din stânga să fie îndoită așa cam 2 degete.
Sper că ai înțeles ce-am zis.