| ciufiXXXXXX a întrebat:

Am nevoie de ajutor!

Am un ciobanesc german de 1 an si problema e ca este foarte agitat! Obisnuiam sa il tinem in curte, dar de fiecare data cand ieseam sarea pe noi, ne murdarea, ne rupea hainele, tragea rufele de pe uscator se le rupea, manca mancarea pisicilor, facea multe lucruri rele si nu mai puteam sta linistiti in curte din cauza lui asa ca bunicii mei au decis sa il lege in gradina.Dar si acolo, am incercat sa il pun il lesa sa il plimb ma trage dupa el, ..Era legat cu un lant, dar i`a crescut gatul asa ca i-am pus o curea, dar a rupt-o. Avem un loc pentru casa in spatele gradinii si ne-am gandit ca am putea sa il punem acolo, dar a scorminit pe sub gard si a fugit. Nu mai stiu ce sa fac cu el. Va rog din suflet ajutati-ma!:*

Răspuns Câştigător
| AnKa76 a răspuns:

Pai e la varsta cand e mai nebunatic si "zapacit"(toti cainii sunt asa). Daca l-ai legat el crede ca vreti sa il pedepsiti incat a fugit sa nu mai poata fi legat pentru ca el isi doreste libertatea. Se va mari cu timpul si se va mai linisti inca nu va mai trebui sa-l legi.Si apropo el sare pe voi din cauza ca e fericit. Iar ca sa-i demonstrezi ca il iubesti nu -l mai lega sau leaga-l si dai ceva de maincare sau sa petreci mai mult timp cu cainele, de exemplu sa va jucati cu mingea sau ce faceti voi.BAFTA.Sper ca te-am ajutat. Funda?