| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy am nevoie de un sfat sau pareri. am 15 ani, in 2014 anul acesta fac 16 deja, sunt clasa 9-a si imi place de un baiat din liceu care e clasa 11-a. noi ne simpatizam, ma suna el, imi atrage atentia des dar ok nu asta e problema. Problema este ca eu niciodata inca nu am vorbit cu mama despre baieti si am de gind poate sa comunic cu ea sa-i spun in sfirsit ca chiar imi place de cineva si sa ii cer mamei sfaturi, pareri tot despre chestia asta dar nu stiu daca voi avea curaj sa discut pe tema asta cu mama deoarece e cam severa pe aceasta tema legat dintre relatiile cu baietii. ))) simt ca totusi e timpul sa discut cu ea despre baieti dar nu pot, nu am curaj. si vreau pareri daca sa ii zic ca imi place acum de cineva sau nu. adica eu m-am mai intinlit cu baieti pina acum dar nu i-am zis nimic a fost secret pentru familie, dar acum simt ca vreau sa-i spun. ))))

Răspuns Câştigător
| bubulina2012 a răspuns:

Mai bine ii spui de acum, inainte sa fie o relatie sau ceva de genu intre voi. Gandeste.te daca afla din alta parte si dupa aceea nu te mai lasa sa va vedeti? asta ar fi mai rau, crede.ma. In plus, asa ii vei arata ca poate avea incredere in tine si blablabla ca tu ii spui chestiii importante ce se petrec in viata ta si blablabla... In viata oricarui oom exista la un moment dat o persoana cu care o sa fie, iar rudele nu pot sa se impuna prea tare, mai ales fiindca e mama ta care e casatorita cu tatal tau(gen daca mama ei ar fi facut urat nu mai existai) lol, eu nu ma refer acum ca o sa te casatoresti cu tipul acela rolling on the floor) am zis doar ca idee. Sigur o sa inteleaga, poate nu o sa ii pice bine l ainceput. dar esti destul de mare incat sa nu fie ciudat sa ai un iubit (cum sunt aia de 9-10 ani). Sper ca te.am ajutat. funda?big grin

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Ar fi frumos sa-i spus. Daca ii spui exista riscul sa faca o remarca dura. Mai important decat aceasta remarca este faptul ca ii spui si ca iti vei deschide o portita in comunicarea cu ea despre un subiect destul de delicat pentru parinti. Succes!