| IncaOAnonima a întrebat:

Buna happy! Am o "mica" problema cu MAMA! Am 14 ani si nu ma lasa sa sa folosesc oja (doar lac de unghii si o culoare apropiata de cea a pielii), sa port tocuri si nici sa ma machiez! Si meereu zice : la ce iti trebiue asta la varsta ta! Si nu stiu ce sa fac sa inteleaga ca sunt gingura fata din clasa si din gasca pe care nu o lasa si ma simt groaznic!
Pe langa asta, de jumatate de an mereu gaseste motive de cearta cu mine si imi vorbeste ca si cum as fi o straina!

Nu mai suport! Help me! :'(...

Răspuns Câştigător
| OanaMedeea a răspuns:

Arata-i si mamei tale intrebarea asta, ca sa vada si cum se comporta ceilalti parintii cu copiii lor!
Eu am 15 ani, sunt in clasa a 9a si ma machiez cam de pe la inceputul clasei a 8a cand mi-au aparut prea multe cosuri..Tocuri am purtat prima data asta vara la banchet, apoi la balul bobocilor si la zile de nastere. Imi dau cu fond de ten cand am cosuri, cand nu, doar cu corector pentru cearcane pentru ca sunt prea mari, rimel, luciu de buze si cam atat. La scoala nu ma dau cu oja pentru ca nu imi place. Explica-i mamei tale ca e perioada in care incerci sa-ti gasesti personalitatea si ca nu o sa exagerezi cu machiajul.

| IncaOAnonima explică (pentru OanaMedeea):

Odata, intamplator am intrebat-o pe mama de unde imi voi lua rochie de banchet, si pantofi! Si nu mai stiu cum a zis ca nu am nevoie sa port tocuri la banchet! Ma enerveaza la culme!

9 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Si cu ce te deranjeza?
Asculta-ti mama!
Eu am 16 ani, si nu ma machez. Folosesc un rimel si un luciu de buze, dar atat. Fetele din ziua de azi se poarta groznic. Zici ca au 25 de ani, nu 15. Din cauza asta sunt atatea violuri. Ca toate fetele sunt cu fusta mini, machiate, cu tigara in gura. Ca de, asa e ''cool'' si ''la moda''.
Astea ce se ingroapa sub machiaj vor ajunge la 30 de ani sa le atarne fata. Ca nu sunt bune toate cosmeticele.

| KeepCalmAndLove a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Aşa-i!

| IncaOAnonima explică (pentru MasterOfDisaster):

Si eu folosesc doar rimel si luciu de buze... dar cam pe ascuns straight face. Chiar mi se pare groaznic sa vezi fete chiar si la 12 ani ca pitzipoancele laughing Dar daca doar atata minte au...

| lo a răspuns:

La ce iti trebuie atatea lucruri la varsta ta cand ai frumosetea naturala, ten fin si sensibil.De ce vrei sa te maturizezi atat de repede.Mama ta stie ce zice, astea sunt suficiente sa iti scoata in evidenta frumusetea naturala.Nu iti strica tenul cu toate prostiile, nu il maturiza pentru ca peste cativa ani o sa arati mult mai matura decat esti.

| TheSmith a răspuns:

"mata",iti vrea binele, la 14 ani nu iti sunt necesarea acestea...fii cat mai naturala ...macar la varsta asta! vrei sa fii ca celelalte? papusi barbie?

| KeepCalmAndLove a răspuns:

Îţi spun sincer, mama ta îţi vrea binele! Machiajele nu sunt deloc bune, şi vei ajunge să ai peste tot coşuri [un fond de ten mai merge ], nici ojele şi lacul nu sunt bune, lasă-ţi unghiile să respire! Ai grijă de tine!

Succes!

| Craftt a răspuns:

Nu putem influenţa deciziile mamei tale de aici.

| fetitzatah a răspuns:

Am aceeasi varsta cu tine! pe mine mami ma lasa. spune-i ca celelalte fete se macheaza... incearca sa vorbesti cu ea. explica-i ca nu mai esti mica, ca ai mai crescut totusi si ca esti fata pana la urma.