| Carm3nM a întrebat:

Am o problema cu prietena mea cea mai buna. Ne-am certat oarecum. Anul trecut ea s-a indepartat de mine, m-a ignorat, nu a mai vorbit cu mine, m-a inlocuit cu alte prietene insa anul asta cand a inceput scoala a venit din nou la mine, mi-a spus ca regreta ca vrea sa fie din nou prietena mea cea mai buna si mi-a promis ca nu se va mai indeparta de mine, nu ma va mai ignora. Ii foarte constienta ca tin enorm la ea, De vineri ma ignorat complet, trecea pe langa mine ca si cum nu as exista, nici macar nu se uita la mine, era mereu cu o colega de a ei, rar imi zambea cand trece pe langa mine dar atat, un zambet. Am tot tacut de vineri pana marti seara cand i-am trimis un mesaj ceva de genul: De ce faci asta? Atat a durat prietenia asta de c***t, stiam eu ca asa vei face. Te urasc, mereu am facut-o dar am incercat sa am incredere in tine. Esti o egoista, o narcisista. Stiu ca am exagerat insa am fost foarte nervoasa si ma durea enorm ce imi facea, o iubesc mult, imi este ca o sora. Oricum, m-am imprietenit cu o colega de a ei ( nu am facut-o intentionat) si astazi stateam cu ea si ma tinea in brate si aceasta prietena buna a venit, a impins-o foarte tare pe aceea colega, aproape a cazut si i-a spus ca vina cu ea la baie. M-am dus si eu dupa ele si am inceput sa vorbesc cu aceea colega care m-a invitat sa stau la ea un weekend insa prietena mea a iesit din baie, a trantit usa extrem de tare, a rasunat toata baia, s-a uitat urat la mine si a plecat.
Stiu ca am gresit, ar fi trebuit sa vorbesc calm cu ea insa ea de ce a facut-o din nou? De ce ma ignorat din nou si de ce se comporta asa urat acum? Ce sa fac sa ma impac cu ea? Imi lipseste foarte mult. Ajutati-ma! Dau funda pentru cel ce ma ajuta!

1 răspuns:
| SEXULvsBARZA a răspuns:

Salutare! E dificil când te cerți cu prietena ta cea mai bună. Cel mai bine este să încerci să îi spui și ei fix ce ai povestit aici, ca ea să își dea seama cum stau lucrurile pentru tine. Apoi o poți întreba cum stau lucrurile pentru ea și cum vede ea prietenia voastră. Nu e nevoie să te simți vinovată! Spune-i că ții la ea și că vrei să fiți prietene, dar pentru asta condiția este să comunicați bine, să vă respectați și să puteți conta una pe cealaltă. Dacă continuă să nu se poarte corect cu tine, te asigur că există și alte fete cu care poți fi prietenă. Sună greu de imaginat acum, dar chiar așa stau lucrurile. Suntem 7 miliarde pe planetă și la școala ta sunt cel puțin 200 de fete happy.