| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pe care nu o pot evita, oricat de mult mi'as dori asta. Mi'a murit acum 2 zile bunicul, iar maine il inmormanteaza. Urasc, detest inmormantarile. De ce? Urasc sa vad un sir de oameni mergand lent si plangand, urasc tot ce tine de asta. Nu sunt o persoana religioasa si faptul ca sunt obligata sa vad tot ce se desfasoara acolo ma face sa ma simt aiurea. Imi pare rau ca mi-am pierdut bunicul, dar imi pare mai rau ca nu sunt asa de afectata ca restul. Nu stiu de ce, mi se pare ceva normal, nu imi vine sa plang nu ma simt foarte rau in legatura cu asta. Sunt ca o busola dereglata. Ce pot sa fac sa trec peste starea asta, peste gandul asta cu inmormantarea? Nu imi da pace, ma deranjeaza si ma simt prost ca ma gandesc la asta, nu vreau sa ma gandesc la asta, dar nu pot. Mi se pare ceva neinregula sa gandesc asa, dar nu stiu ce sa fac sa scap de gandurile astea. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Si mie cand mi-a murit bunicul nu am putut plange, cu toate ca imi parea rau. Ceea ce m-a facut sa plang a fost faptul ca mi-am vazut toate rudele plangand si gandul ca as fi putut sa il apreciez mai mult cat timp a fost in viata si nu am facut-o.
Simplul fapt ca nu ai fost foarte apropiata de el, este un motiv destul de bun pentru a nu putea plange.
Chiar daca nu iti place, du-te din respect pentru ceilalti si pentru bunic.
Condoleante!

| PrecioussGirl a răspuns:

Dar cui crezi ca ii place acea atmosfera de la inmormantare?
intr-adevar este ceva normal ca un om sa moara mai ales la o varsta foarte inaintata insa cand e vorba de cineva drag mie nu ma pot abtzine. trabuie sa ma descarc cumva si asta o fac plangand.
e normal sa iti stea gandul acolo. totusi a fost bunicul tau straight face nu ai cum sa nu te gandesti la lucrul asta.

| FollowTheLight a răspuns:

Salut.Uite, e foarte greu.Si eu detest imormantarile, din tot sufletul meu.Acum 1 luna, si eu mi-am pierdut bunica.sad
In schimb eu am putut plange.O inca cat.Probabil ce nu iti place cel mai mult e atmosfera. Oameni plangand, mormantul rece, sunetul vantului din cimitir, si ciorile de pe cruci.Dar, in opinia mea, cred ca ar trebui sa mergi, fara sa comentezi.Asta stii de ce? Din respect pentru bunicul tau.Crezi ca lui i-ar placea sa stie ca tu nu ai vrut sa vii la inmormantarea lui, numai pentru ca...nu iti plac inmormantarile? Cam urat nu? E bunicul tau.Te tragi din el.
Cred ca ar trebui sa te mobilizezi, si sa nu te mai gandesti la asta.O inmormantare nu dureaza decat cateva ore.
Fii cu bunicul tau in aceste momente triste pentru voi, dar poate vesele pentru el.
Condoleante!

| noSUno a răspuns:

Buna SMA,nu stiutiu ce sa zic, nici nu am prea inteles conntinutul pe la sfirsit, dar oricum incer sa-ti raspund,
cred ca de dragul bunikului tau ar trebui sa te faci(macar) ca te simti mai prost, cel putin o lacrima falsa.scuze daca am zis ceva care tea deranjat,si condoleantele mele, familiei, tale
imi pare nespus de rau
sad