| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am o problema si vreau sa va cer sfatul. Ieri, pe 23, bunicul meu din partea tatalui a murit, si maine il inmormanteaza. Eu cand aveam 6 ani a murit strabunica, si inmormantarea ei a fost mai mult decat oribila pentru mine, m-a marcat. Acum am 14 si ma gasesc in aceeasi situatie. Nu stiu ce sa fac, sa ma duc maine la inmormantare? Pur si simplu, nu vreau sa mai traiesc momentul acela de acum 8 ani. Mama vrea sa vin ca sa fiu aproape de tata, sunt constienta ca ii este greu, dar am cosmaruri doar cand ma gandesc ca toti apropiatii or sa planga si o sa fie o atmosfera incarcata de tristete. Nu vreau sa merg. Voi ce ma sfatuiti, ce ati face in locul meu?

4 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna
Sfatul meu:Nu te duce la inmormantare!
Daca asi fi in locul tau asi vb cu mama si i-asi spune ce am tras data trecuta si ca nu te poti duce.

pa, pa

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Infrangeti frica. In viata vei mai intalni astfel de situatii, asa ca inarmeaza-te cu curaj si gandeste-te ca mortii sunt morti si nu pot face nimic. Fii alaturi de tatal tau. Poate bunicul tau a adus un aport la cresterea ta si bine ar fi sa-i fi alaturi de el pe ultimul drum. Doar ai alaturi o familie intreaga. Daca ai sa gandesti ca moartea este ceva normal pentru oameni si ca nimic nu se-ntampla, sigur vei rezista ceremonialului. Fii puternica si cu sufletul aproape de tatal si mama ta.

| Crisis a răspuns:

@Sataninside, mda, am vorbit cu parintii si e inevitabil, trebuie' sa merg. Ai si tu dreptate... nu prea pot sa aman, imi va fi mai greu dupa. O sa merg si o sa "dau dracu' tot", fiindca pana la urma nu ma afecteaza cu nimic. E doar un om care a murit...

| Lexxy a răspuns:

Incearca sa ii spui mamei tale si poate te va ajuta si daca plangi putin! Mereu merge.Incearca, o sa vezi cu proprii tai ochi!