| nene14 a întrebat:

Buna,
Am o problema si o incadrez la aceasta categorie deoarece consider ca e o problema a adolescentilor.
Pe scurt.Nu prea consum produse lactate.Motivul: acnee...in fine nu mai e chistica ci e putin mai usoara vulgara(tot destul de rau). Intrebare: Pot consuma lapte fara lactoza? Stiu ca nu se scoate lactoza din el dar se anuleaza cu lactaza.Nu stiu ce efect are asupra cosurilor. Nu auzisem de lapte fara lactoza cand am fost ultima data la dermatolog.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce te-ar îngrijora așa tare laptele? Nici nu strica dar nici nu are vreun beneficiu, sincer acum pe asta de la magazin UHT îl bei doar așa pentru gust. Dacă vrei lapte sănătos ar trebui sa îl iei direct de la coada vacii.
Acneea e o problema mult prea complexa, un tratament sau un stil de viața care funcționează la cineva poate sa nu funcționeze la altcineva.
E bine ca te preocupa Alimentația pentru ca e esențial pentru piele sa mănânci sănătos și sa îți iei toi nutrienții de care ai nevoie.
Mai bine te-ai concentra pe legume și fructe ca tot e vara și lasa produsele astea gen lapte fără lactoza și altele care țin mai degrabă de industria chimica decât de industria alimentara.

| nene14 explică (pentru Bondarel99):

Nu am mai baut lapte din Martie.Despre fructe si legume...consum mult prea multe, de exemplu 2-3 kg de struguri imi ajung maxim 2 zile sau 2-3 kg de nectarine tot la fel.Nu prea mananc produse cu multe calorii deci alimentatia nu e o problema. Laptele contine totusi o proteina care iti dau peste cap productia de sebum mai ales daca esti predispus genetic la acnee. Si da si laptele pe care spui ca il beau de gust influenteaza acneea...cel putin o influenteaza pe a mea.Crede-ma e extrem de greu sa te uiti pe fiecare produs pe care il suspectezi ca are lapte sa vezi daca are lapte sau proteina din lapte.

| Bondarel99 a răspuns (pentru nene14):

Pai laptele nu e singurul aliment care influentează producția de sebum, la fel ar putea sa influențeze și uleiurile și mâncărurile grase, astea mult mai mult. Sa înțeleg ca ai tenul gras și de asta te confrunți cu acneea. Așa am pățit și eu. Dacă zici ca nu mănânci prostii nu cred ca trebuie tratataproblema din interior ci din exterior. Ce rutina de îngrijire a tenului ai?
Și sa știi ca nu tot ce îți spune dermatologul e sfânt, el nu are de unde sa știe cauza și rezolvarea problemei decât după niște investigații foarte amănunțite, in plus cum spuneam, nu toți oamenii sunt la fel...

| nene14 explică (pentru Bondarel99):

Asa e alimentatia nu e singura problema.Dar reprezinta un factor important.Mancaruri grase precum am spus mananc rar. Si da, am tenul gras.Rutina de ingrijire...suna putin ciudat pentru ca sunt baiat dar fie happy. A fost destul de variata. De cand am inceput sa am rezultate semnificative am folosit prima data un gel numit Mask Plus Clean Acnee+o crema Avene Triacneal Expert Emulsie+o solutie preparata pe baza de alcool(ingeneral era pentru acneea chistica pentru ca o usca relativ rapid).Pe acestea le-am folosit cam doua luni pana la urmatorul control cand am schimbat gelul de fata cu Avene Cleanance Gel iar crema am inlocuit-o cu Duac iar solutia preparata am pastrat-o.Nu mai stiu rutina pentru prima serie de tratament asa ca trec la a doua.Ma spalam cu Gelul de 3 ori pe zi pe fata si pe spate si piept de cate ori faceam dus.Cu solutia pe baza de alcool ma dadeam la amiaza iar seara foloseam crema Duac.Am uitat sa mentionez ca in prima faza am luat Doxiciclina(rezultatele au fost ok-adica ele nu pot sa fie senzationale pe termen extrem de scurt cand vine vorba de acneea chistica).In a doua serie de tratament am luat pastile pe baza de drojdie Acnee Out sau asa ceva.Iar acum la ultimul control(dermatologul a spus ca e multumita-si eu sunt adica acneea s-a redus semnificativ) am pastrat gelul de fata de la Avene dar am revenit la crema de la Avene pentru ca au trecut 3 luni si microbii din cosuri s-au adaptat la Duac dar "au uitat de substantele din Avene". Acum nu mai folosesc solutia preparata decat destul de rar cu gelul ma spal de doua ori, dimineata si seara, iar crema o folosesc doar seara. Si ma spal pe fata de cate ori pot si simt ca imi e unsa.Cam atat.

| Bondarel99 a răspuns (pentru nene14):

Asa trebuie sa faci, sa folosesti gelul acela de la Avene in continuare pentru ca el nu e un tratament ci face parte din rutina zilnica, cu el vei reusi sa tii in frau secretia de sebum. Si eu il folosesc.
Daca acneea persista consulta mai multi medici, trebuie sa faca investigatii ca sa gaseasca un tratament eficient. Oricum o sa vezi ca daca treci de varsta adolescentei vei scapa si de acnee.