| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, sunt foarte complexata de felul cum arat, am 17 ani si st foarte slaba,pur si simplu parca nu sta nicio pereche de blugi pe mine, mereu am fost slaba dar acum nu stiu ce am intrec orice limita, xs vin largi pe mine! la 17 ani, sunt extrem de complexata de chestia asta.prietenul meu vrea sa fie dragut si imi spune ca arat bine dar stiu ca i'ar fi aiurea sa imi spuna ca arat ca o scobitoare,pur si simplu numai vreau sa ies pe strada, imi e groaza cu ce sa ma imbrac cand ma duc la scl sa par mai grasa pentru ca toate colegele sunt rautacioase si ma fac de ras ca am slabit in ultimul hal, ca 1 picior de al lor fac cat aman2 ale mele si au dreptate,pur si simplu nu stiu ce sa fac,daca nu ar trebui sa ma duc la scl nu as iesii din casa crying Ma simt aiurea si fata de prietenul meu care arata destul de bine pe langa mine,ca stiu ca poate si'ar dorii o fata normala langa el nu o anorexica.el tot imi zice ca nu am nimic ca sunt frumoasa dar o zice din politete, am inceput nici sa numai ies cu el in oras, stam doar in casa ca sa nu ma vada cineva pentru ca am impresia ca rad toti de mine cand merg pe strada crying.Un sfat cv ce sa fac sa numai fiu asa....

Răspuns Câştigător
| Ariannna a răspuns:

Nu pot să cred, pana meaaaaaa de ce îți faci atâtea probleme? Realizezi câte fete își doresc să fie super slabe? Bagă ți ceva în colegele tale și lasă-le să aibă părerile lor, pot să aibă și 10 picioare care să facă cât amân2 ale tale.Ascultă-ți prietenul și ține-l aproape, e bine să auzi chestii pozitive de la el decât să asculți toate obositele de la tine din clasă și lasă complexitatea mai departe! Cum spun și ceilați, nu o spune din politețe, o spune pentru că el așa crede și asta e părerea lui pentru că așa ai fost și la început când el te-a ales!

| Nobody11111 a răspuns (pentru Ariannna):

Mersi pentru sfaturi! Tuturor le multumesc big grin aveti dreptate, pana la urma cine ma iubeste ma iubeste si asa iar prietenul meu o face big grin

7 răspunsuri:
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Si na, uite asa din cauza la niste cretini/cretine ajung multe persoane din ziua de astazi in depresii, sa le fie rusine sa mai iasa pe strada si sa le fie rusine sa se uite in oglinda!
Si eu sunt slaba, insa la mine e pe sistem nervos, cred.Ma agit din orice si cand sunt suparata, refuz sa mananc.
Am un iubit de 4 ani care se tine de capul meu sa mananc, sa ma ingras pentru ca se gandeste la sanatatea mea.
Cat despre tine, fa sport poate asa o sa-ti creasca apetitul sau du-te la un medic el este in masura sa-ti dea sfaturi de genul acesta.
Nu cred ca iubitul tau este doar politicos. Cand te-a cunoscut, tot slaba erai si totusi te-a acceptat asa cum esti. Nu mai asculta la ce spun ceilalti. Tu te simti bine in pielea ta daca nu ar exista criticiile de zi cu zi?

| mihai69 a răspuns:

Nu poți să nu mai fii așa, decât dacă ești cu adevărat anorexică. Adică refuzi cu bună-știință mâncarea. Dar dacă te plângi aici că nu ești mulțumită de faptul că ești slabă, sigur nu e cazul. Așa ești programată genetic să fii - orice tentativă de a altera asta va duce la probleme (chiar grave uneori) de sănătate.
Iar dacă amicul te iubește, crede-l când îți spune că lui îi placi așa cum ești, nu te mai lua după mintea ta complexată!
O posibilă schimbare ai putea totuși să determini: apucă-te de sport; ceva care să solicite intens toți mușchii - înot, culturism (ușurel, nu ca să devii diformă), gimnastică ritmică etc. Nu te vei îngrășa (sau prea puțin), dar vei avea forme mai frumoase, mușchii vor evidenția mai bine liniile feminine ale trupului tău.

| neutrino a răspuns:

Scobitoare ai fost si atunci cand el te-a ales, asa ca ar trebui macar sa aiba bunul simt si sa taca. Tu insa, daca nu te simti bine in pielea ta, iti recomand sa ceri sfaturile si unui medic. Nu uita insa ca decat grasa, mai bine este sa fii slaba.

| SkyPilot a răspuns:

Este cum zice prietenul tau. El te-a ales, el te place asa cum esti, nu-I mai refuza iesirile in oras si simte-te bine alaturi de el. Ce-ti pasa de ceilalti? Esti frumoasa, accepta-te asa cum esti. Fetele sunt rautacioase si rad de oricine care nu este mediocru ca ele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MariaHapau a răspuns:

Aceeași problema o am si eu in acest moment, dat totusi nu.mi prea pasa. Si prietenul meu imi zice ca.s frumoasa si chestii chiar daca ma plang mereu ca sunt slaba, etc. Nu ar trebui sa fii chiar asa cu tine, adica nu conteaza daca ai o greutate mai mica decat este normal..nu esti singura persoana care este slaba..colegele tale ar putea sa.si tina gura ca ele nu cred ca arata mai bine decat tine. Tu daca le asculti pe ele intri in depresie. In orice caz, eu as zice ca trebuie sa vorbesti cu medicul de familie sa ai sa rezolvi aceasta situatie. Sa stii ca nu exista nimic pe lumea asta care sa te ingrase..adica exista o anumita alimentatie care te ajuta, dar intr.un timp mai indelungat. Eu totusi zic sa mergi in fata oglinzii, sa te uiti la tine si sa privesti partea frumoasa..fizicul nu prea are importanta ca cine te place, te place asa cum esti, nu mai plinuta, nu mai slabuta. Esti perfecta asa cum esti!