| anonim_4396 a întrebat:

Am o profesoara de engleza care de cand am inceput liceul(acum sunt clasa a 10-a) nu a predat nimic, doar am facut exercitii si ii pune mereu pe aceiasi 5 sa raspunda, preferatii ei.Vine la ora numai cand are chef. Saptamana trecuta(aveam engleza ultima ora) au chiulit 20 de copii(au ramas doar 9) si am decis sa raman.Cand a vazut situatia s-a suparat foarte tare, a trantit scaunul, usa, s-a dus la directoare dar n-a bagat-o in seama ca profesoara asta nu e prea respectata in scoala si a inceput sa se razbune pe cei care au ramas si sa puna 2 celor care nu aveau tema, inclusiv mie. Ce ma supara este faptul ca nici cea mai silitoare fata nu o avea si ei nu i-a pus.Vi se pare normal sa procedeze asa o profesoara? Sunt unii care nu stiu o boaba de engleza(vin de la tara) si mereu la ora ei stau cu capul pe banca si se fac ca le e rau si au media 9, iar eu care pana la urma stiu cat de cat engleza (am dat proba lingvistica in clasa a8-a si am luat-o cu nota mare) am note foarte mici (2, 6,6,5).In clasa a 9-a cand faceam cu alta profesoara aveam 9-10.

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Problema s-ar rezolva rapid,daca s-ar dori, din nefericire unele scoli accepta profesori doar ca sa aiba orele acoperite.Voi, cat mai multi din clasa, vorbiti cu parintii ca sa discute cu conducerea scolii, si sa solicite o sesizare catre inspectorat.

| IoAlexandra a răspuns:

Buna! Tu ai procedat si gresit si corect. Este bine ca ai ramas, pentru ca la urmatoarea ora se va razbuna si mai rau pe cei care au chiulit, dar trebuia sa iti faci tema. Daca mai erau 9 copii este clar ca trebuia sa iti faci tema. Mai ales ca a fost ultima ora si o puteai copia intre timp(sau chiar sa o faci daca spui ca sti engleza). Nota de doi o cam meritai, dar nu a fost corect ca nu a pus 2 tuturor celor care nu au avut tema. Chiar daca era favorita ei, din moment ce a pus 2 tuturor nu e corect. reclam-o la directiune, sau sa vorbeasca cu mama ta cu ea.(incearca sa strangi mai multe persoane sa te sustina)