| mickie a întrebat:

am o verisoara care anul acesta va fi in primul an de liceu si ei nu ii place specializarea la care si din acest motiv vrea sa se transfere la fillologie sai la acelasi profil la care e acum dar specializarea stiinte ale naturii.Intrebarea este ce materii se face la filologie,la ce materii da bacul obligatoriu sau la alegere si cat de multa chimie,fizica si biologie se face la stiinte ale naturii, sau daca se fac lectii mai grele decat ceilalti colegi de la alte specializari.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Deyush08 a răspuns:

Nu prea ti-am inteles bine intrebarea, ea la ce profil e pana la urma? La filologie, din cate stiu se da la bac : romana, istorie, alegere geografie, economie, psihologie, logica. Fiza, chimia si biologia se vor face doar pana in clasa a 10a, inclusiv.

La stiintele naturii, biologia, fizica si chimia se vor face pana in clasa a 12a si la bac va fi : romana, biologie / fizica / chimie si economie / psihologie / geografie / logica.

Daca nu vrea sa faca materii grele, eu i-as recomanda filologia. Sper ca raspunsul meu te va ajuta.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns (pentru Deyush08):

Deyush la stiinte ale naturii se da bacu asa:matematica, romana(oral\scris), dintre chimie, biologie si fizica ai de ales 2 si din 2015 cred ca se da si la o limba straina si scris si oralhappy.

1 răspuns: