| elena272 a întrebat:

Buna! Am observat ca imi este greu sa socializez, sa ma apropii de persoane. Nu stiu de ce dar oricat de mult o persoana imi arata ca chiar tine la mine, simt ca mai mult sta,, din mila" si nu ca o face din placere. Simt ca nu am valoare, ca traiesc degeaba. Cativa dintre pritenii mei(majoritatea mai mult cunostinte), mai exact 2 au observat ca mereu sunt asa mai trista sau ca sunt mai indepartata de oameni si ma intreaba mereu ce am de sunt asa. Mereu le spun ca nu am nimic, ca doar asa sunt eu mai depresiva si asta imi e felul, insa simt marea nevoie sa le spun tot ce am pe suflet. Faza e ca nu o fac pentru ca in acele momente ciudate pe care le am, simt ca ma pierd si n-as avea motiv de a fi asa, nu stiu ce as putea sa le spun si cum sa ma exprim. Ce credeti ca am mai exact? Si cum pot sa schimb asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| VelicanEmilia a răspuns:

In primul rand ar trebui sa-ncerci sa te iubesti mai mult pe tine. Nu mai gandi negativ. Unele persoane ne sunt alaturi pentru ca le pasa, pentru ca tin la noi si pentru ca asta isi doresc... Incearca sa vorbesti cu cineva despre problemele tale. De nu poti in fata prietenilor, incearca sa discuti cu un psiholog.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu tind sa cred ca nu esti depresiva, ci doar ai o fire mai introvertita si un temperament melancolic.Nu e nimic gresit in asta, multi oameni importanti din istorie si cultura erau exact ca tine.

Poti citi aici.
http://www.descopera-tee.com/2013/03/tipuri-de-temperamente.html

https://jurnaluldeafaceri.ro/......elancolic/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să vorbești deschis cu psihologul scolii. El este în măsură să-ți explice și să-ți dea sfaturi pertinente.