| EverythingIsPossible a întrebat:

Am problema care necesita niste ajutor din partea voastra. Eu nu sunt prea placuta prin clasa deoarece sunt invidiata pentru notele pe care le am [sunt clasa a 8-a si pana acum am 10 pe linie] si pentru relatiile apropiate care le am cu profesorii [nu fac meditatii, doar invat mereu si raspund la ore, imi fac toate temele, aduc proiectele la timp]. In afara de asta sunt foarte scunda pentru varsta mea [am doar 1.50]. Fetele ma tot barfesc, se folosesc de mine si ma simt inferioara lor atat fizic [ele avand peste 1.70 inaltime] cat si psihic [prin faptul cum se comporta cu celelalte persoane, fiind atat de comice, populare]. Am o prietena tot de varsta mea, dar din alta clasa. Mergem impreuna la scoala, mi-a fost alaturi din vara pana acum mereu, m-a sfatuit, m-a ajutat si eu l-am randul meu am facut la fel, a fost mereu sincera cu mine. Eu o consider ca fiind sora mea [sunt singura la parinti]. In clasa am inca 3 colege cu care ma mai inteleg cat de cat bine. 2 dintre ele spun despre a 3-a ca ea ma barfeste si spun tot felul de minciuni despre mine si a 3-a imi spune ca celelalte doua de fapt ma barfesc si spun minciuni. Acum nu mai stiu ce sa mai cred. In clasa in pauze noroc ca mai vine "sora mea" pe la mine [ea fiind mai "populara" sa zic asa]. Cateodata ma gandesc ce pot sa fac in pauze...baietii stau ei acolo, fetele isi creeaza grupul lor acolo si cand apar eu gata parca am intrerupt filmul, fetele cu care ma mai inteleg cateodata mai sunt cu celelalte pe acolo, "sora mea" este pe la prin clasa cu colegii ei...
1. Voi ce credeti despre cele 3 colege ale mele?
2. Credeti ca ar trebui sa mai incredere in celelalte colege? [cateodata cand mai ieseam la tabla la fizica -ea fiind materia mea preferata- le auzeam zicand ca "vai, iar a iesit la tabla", alteori se dadeam pe langa mine crezandu-se cele mai bune prietene ale mele].
3. Va multumesc foarte mult ca ati citit tot! Daca aveti ceva de spus, va accept fiecare idee, fie ea buna sau rea.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Heh, in sfarsit cineva cu o problema adevarata, m-am cam plictisit de prostiile de pe site-ul asta...
Deci, sa incepem pe rand:
1. Acele colege ale tale, nu sunt prietene intre ele, deci poti fi 100% sugura ca nici cu tine nu v-or fi prietene. Nu pentru ca nu vor sau ceva de genul, dar daca se barfesc intre ele iti dai seama ce spun ele despre tine cand nu esti, si sunt chiar toate 3, apoi dau vina una pe alta.
Deci sfatul meu este ori sa stai cu ele dar sa nu iei in seama chestia cu barfitul, ori sa nu mai stai cu ele, pentru ca nu cred ca meriti "prietene" ca astea.

2. In privinta asta, nu prea stiu ce sa cred. NU o sa-ti spun nici sa nu fii sociabila, sa te porti urat, dar nici sa cobor garda, pentru ca daca nu sunt prietene cu tine tot timpul, e clar ca v-or sa fie cu tine doar atunci cand au nevoie de ajutor.
Poarta-te civilizat, dar ai grija cand deschizi gura, sa nu cumva sa-ti scape niste secrete pe care nu vrei sa le afle toata lumea.
Sa nu ai incredere prea mult in ele, dar nici sa nu fii prea anti-sociala, sa nu creada dupa aceea ca esti inganfata din cauza ca esti asa desteapta.

3. Eu iti multumesc tie, pentru ca pentru oamenii ca tine mai stau eu pe site-ul asta si raspund la intrebari, altfel nici nu m-as obosii.
Apropo, orice ai face, si cu oricine te-ai imprietenii, sfatul meu, este sa nu-ti uiti niciodata, repet NICIODATA prietena care ti-a fost mereu altaturi, acea "sora" a ta, care iti va fi mereu aproape cand vei avea o problema, spre deosebire de celelalte care o sa stea cu tine doar cand o sa aiba nevoiewinking