| larisa_4192 a întrebat:

Buna:* am si eu nevoie de o parere de la voi:in al doilea semestru al clasei a 1 a, m-am mutat din Bucuresti cu parintii pe langa Sibiu, unde stateau si bunicii mei,, unde am stat 5 ani.Acolo mi-am facut o multime de prieteni si de prietene, ma intelegeam bine cu toti. M-am inteles bine cu ei de cand m-am dus acolo pana in momentu in care a trebuit iar sa ma mut de acolo straight faceMa puteam baza mereu pe ei, ma ajutau atunci cand aveam nevoie, cu ei am cele mai frumoase amintiri pe care nici in ziua de azi nu le-am uitat si nici nu le voi uita.Erau mereu langa mine sa imi dea un sfat, sa ma consoleze cand aveam vreo problema, mi-au dovedit in nenumarate randuri ca sunt prieteni adevarati.5 ani cat am stat acolo au fost foarte frumosi pentru mine iar vestea ca trebuie iar sa ma mut inapoi in Bucuresti, ma daduse peste capsaderam trista, si ei la aflarea vestii erau foarte tristi, le parea foarte rau ca plec, chiar au si plans in ziua in care am plecat de acolosadla fel am facut si eu.Mutandu-ma aici nu cunosteam pe nimeni, si in fiecare zi ma gandeam la ei, mai tineam legatura cu ei la tel.Intre timp mi-am facut si aici prieteni dar nu ii pot inlocui pe cei care i-am avut acolo, nu sunt la fel ca ei, nu ii pot numi prieteni si nici nu pot avea incredere in ei.Eu mereu le spuneam alor mei ca vreau sa merg sa stau acolo, iar ei mi-au explicat ca numai puteam sa stam acolo, si imi promisese ca vom merge acolo in vacanta de vara sa stam acolo, dar in vacanta aceea de vara aparuse ceva si nu am mai putut merge si am mers vacanta care urma.De un an nu ii mai vazusem, imi era dor de ei, abia asteptam sa merg acolo, dar am fost foarte dezamagita de eisaderau foarte schimbati, parca numai erau eisadam trecut pe langa ei pe strada si nici macar nu m-au salutat, nici nu mi-au vorbit si din toti prietenii care ii avusesem acolo decat 3, 4 au vb cu minestraight face. M-a durut enorm ceea ce mi se intampla, nu am inteles dc numai vb cu minestraight face, ei care in urma cu un an au plans ca ma mutam de acolo si acum.sadCe credeti ca i-a facut sa se schimbe atat de mult, si sa uite ca au fost 5 ani in care am fost prieteni, am fost impreuna si la bine si la rau, ne-am distratsadNici in ziua de azi nu vb cu minesadsper ca nu va plictisit povestea mea, dar m-am simtit bine sa imi reamintesc de ei:X, astept un sfat de la voi:X

2 răspunsuri:
| Agentulx a răspuns:

Greu de spus timpul schimba oameni, nu-i poti obliga pe oameni sa te placa mereu. Probabil daca te-ai muta acolo din nou alta ar fi situatia si te-ar accepta din nou dar asa e mai bine sa-i lasi in pace. Daca nu vor sa tina legatura cu tine nu au de cat e pierderea lor. O sa-ti faci si unde locuiesti acum prieteni te asigur doar cu timpul, ca dureaza pana castigati unii altora increderea. Succes :*

| SaRan a răspuns:

Ştiu cât de dureros trebuie să fie. Eu, de exemplu, nici măcar nu m-am mutat din oraş, ci doar la o altă şcoală din mai multe motive personale. Eu eram prietenă foarte bună cu două fete, eram ca nişte surori - ne spuneam secrete, râdeam împreună, etc. Şi, după ce m-am mutat la o altă şcoală, nu au mai vorbit cu mine (adică, de anul trecut). Şi trec pe lângă ele de câte ori merg la şcoală, dar nimic, nu vor să mai vorbească cu mine. Eu am încercat, dar m-am enervat că eram singura care încerca să ne salveze prietenia, aşa că nu mi-am mai dat silinţa. Nu pot spune că îmi pare bine că am renunţat, dar nici rău: nu puteam continua aşa la nesfârşit, să mă milogesc de ele ca să fim iarăşi bune prietene.
Sfat, nu ştiu ce să-ţi spun... deşi timpul este călăul tuturor, numai el poate rezolva lucrurile astea. Peste o perioadă mai lungă, îţi vei aminti de ei, de toate întâmplările amuzante, dar îţi vei aduce aminte şi că nu mai sunteţi prieteni, şi nu te va mai durea aşa de tare. Totuşi, de regret nu vei scăpa niciodată...