| baciu a întrebat:

Salutare TPU, am 25 de ani și am o problemă, in februarie am intrat intr o strate inexplicabilă de parcă sunt obosit/ametit, gânduri peste gânduri la modul fredonat în cap, trezit din somn vorbind vocea interioară, frica de a pierde controlul și a înnebuni, o greutate pe suflet, eram la muncă și am avut un atac de panică care cel mai rău simptom a fost să mi se taie vederea câteva secunde, după în martie, am rămas acasă deoarece mi se încheiase contractul de muncă și de atunci am procastinat, nu mai aveam tragere de inimă să ies din casă din cauza atacurilor de panica, pur și simplu simțeam ca mă sufoc când ieșeam, nu mai văd la distanță, foarte în ceață, programul de somn îl am hybrid ori dorm ziua ori seara cum nimeresc, acum o lună, am început ușor ușor să mai ies mai pe la un prieten, am fost și la munte în excursie ba pe afară, adică am evitat să stau în casă și acum 5 zile am fost la psihiatru pentru ca nu mai aveam poftă de mâncare deloc și nici acum nu am, mănânc o masă pe zi și aceea cu greață mai mult forțat ca trebuie să îmi iau pastilele, la psihiatru mi s-a prescris Paroxetina și Alprazolam, paroxetina o iau zilnic conform, Alprazolamul mi l a prescris 1 și jumătate pe zi dar eu iau doar jumătate la nevoie, mi se pare prea mult, ce mă frustrează pe mine în momentul asta este ca sunt aerian așa, obosit, nu văd la distanță, nu țin minte ce fac, când mă uit la un film, un clip pur și simplu vag așa îmi amintesc dar nu leg ideile, zilele trecute nu există în capul meu, când vorbesc cu cineva pur și simplu parcă iese pe o parte și iese pe cealaltă și pofta de mancare, am fost la doctor de familie dar e bată, îi ziceam ca mă doare în partea strângă și zicea ca nu are idee ce se află acolo, dacă îmi puteți recomanda ceaiuri sau suplimente pentru simptomele ce le am, sfaturi dacă ați trecut și voi prin ceva similar, dacă ați avut tratament ca al meu în cat timp și a făcut efectul, sunt binevenite

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tratamentul de la psihiatru nu se ia cat consideri tu ca trebuie luat ci cum iti indica medicul
daca nu te simti bine in urma tratamentului administrat te duci la acest psihiatru din nou si ii spui simptomele si ce se intampla
dar nu lua de capul tau acest tip de medicamente!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai tu pare o boala psihica destul de serioasa si se poate ameliora cu medicatie, terapie, hrana sanatoasa cu multe legume si fructe proaspete, cu salate si carne, la cel putin 2 din mesele de peste zi.
Sportul in cazul tau este obligatoriu, s afie facut zilnic, macar 1 ora, chir ca iesi la alergat dimineata devreme ori iti cumperi o bicicleta si iesi sa te plimbi, dar este musai sa iesi zilnic la aer, ca sa scapi de stres si de problemele care ti se adancesc in cap si duc la paranoia.
Cand te introci seara acasa, asculta muzica vesela, sau priveste un film usor (in nici un caz batai, sange, triller) sau citeste o carte de avnturi, iar inainte de culcare fa un dus si la 90.30 sau 10 seara, culca-te.
Vei adormi usor, fiindca esti obsit dar in fiecare dimineata te vei trezii mai bine, mai vesel, mai linistit, mai calm si mai energic.
Sanatate multa!

| baciu explică (pentru Violleta2022):

Se presupune ca n as putea sa ma vindec nu?
Ideea este ca de-a lungul vieții am mai avut episoade dar am evitat mereu să merg la medicul specialist deoarece mi-era frică de tratament

| Violleta2022 a răspuns (pentru baciu):

Inca nu am auzit pana la tine pe cineva spunand ca-i este frica de tratament, fiindca nu este nromal sa fie frica de ceva ce te-ar face bine si sa sanatos.
Chiar iti place sa stai in starea asta de acum, in cand boala continua sa evolueze si problemele tale de santatate sa se adanceasca?

| baciu explică (pentru Violleta2022):

Pur si simplu toti pritenii si familia imi spuneau ca nu sunt bune medicamentele de la psihiatru, intr-un final am fost si acum urmez schema de tratament de o saptamana, in seara aceasta am inceput sa iau si alprazolamul, sper sa fie totul bine intr-un final

| Violleta2022 a răspuns (pentru baciu):

Prietenii si familia nu sunt medici si nu au habar cum evolueaza o boala psihica netratata, evoluand de la depresie si anxietate, la atacuri de panica, paranoia, schitofrenie si apoi ajungi sa stai internat la psihiatrie cu lunile, asadar sfatul lor este cel mai prost posibil si nu-i pot intelege de ce vor sa te stie bolnav si in suferinta, in loc sa te trimita la medic ca sa primesti medicatie adecavata si terapie, sa te faci bine, santos si fericit.

Vezi aici ce simptome sunt la bolile mentionate:
https://imgur.com/a/DzjaG0q
https://imgur.com/a/tvcw9SN
https://imgur.com/a/WotKPZv

iar aici cum sa-ti reduci stresul si anxietatea:
https://imgur.com/a/jRKECGt

| dullcat a răspuns:

Buna.Atat timp cat nu ai o alimentatie echilibrata nu te poti astepta de la creier sa fie alert si sa retina ce trebuie, indiferent ca vorbim de interactiunile cu altii, job sau timpul de relaxare.Incearca sa iesi zilnic, ca sa nu prinzi radacini in casa, sa faci putina miscare si vezi daca ti se imbunatateste pofta de mancare.In mod normal asa ar trebui.Si cauta sa incluzi fructe oleaginoase(nuci, seminte etc) in mesele zilnice, sau poate ca un snack, vezi si tu cum ai chef, in functie de gusturile tale, plus alte alimente care sa te ajute:

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/alimente-pentru-creier

Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa sport, apuca-te de un hobby si urmeaza tratamentul prescris. Incearca sa eviti activitatile inutile care iti consuma puterea de concentrare cum ar fi: filmele, clipuri scurte de pe Youtube, IG si tiktok si statul in casa prea mult. Activitatea fizica medie spre intensa imbunatateste circulatia si mareste oxigenarea creierului, fiind mai concentrat psihic. Dupa ce faci sport si esti obosit, bea lichide, mananca ceva si apoi fa exercitii matematice sau joaca-te jocuri gen sudoku. Iti antreneaza creierul.