| banicavalentin a întrebat:

Am si eu o mica mare problema...Nu stiu cum sa fac sa scap de aceasta teama care o am "implantata" in suflet, as vrea sa nu ma mai tem asa...de orice, doar ca nu stiu cum sa fac. Oare nu am suficienta incredere in mine? Nu gasesc calea cea buna si am nevoie de putin ajutor din partea voastra, dragi prieteni, o sugestie, un sfat, ceva. Va multumesc!

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa iti mai fie frica.Trebuie sa te gandesti ca esti suficient de puternic incat sa invingi orice obstacol.Esti un luptator si nu trebuie sa te dai batut niciodata! Chiar daca ai un esec, trebuie sa il iei ca pe o victorie, sa mergi mai departe si sa te gandesti numai la lucruri bune! Bafta!

| Libelle a răspuns:

Nu, nu ai suficienta incredere in tine.Nu ai trecut prin suficiente lucruri probabil ca sa o capeti, mai ai de invatat sau poate sa fie chiar inversul, sa fi trecut prin ceva traumatizant. Dar mai mult as paria pe prima varianta.
Teama asta e mai mult de oameni. te sperie ce vezi in jur, traiesti mereu cu teama ca nu poti sa faci fata daca s-ar intampla ceva. Ti-e frica de necunoscut, de schimbari, de oamenii noi.
Nu sunt in masura sa iti zic de ce, dar am trecut prin asta, si poate inca o fac, deci senzatiile imi sunt extrem de bine cunoscute
Sa zicem ca iti e frica de ceva.Ca sa nu iti mai fie frica trebuie sa cunosti acel ceva.Recomandat de la distanta, sa te documentezi despre el, ca si cu oamenii...sa afli tot ce poti mai mult.
E o idee sa iei o foaie si scrii toate fricile pe care le ai. Apoi incepi sa le analizezi.
Asta te-ar putea ajuta si un psiholog sa faci.Ai putea sa te consulti cu unul, sa te ajute, sa fie o persoana care sa te inteleaga si careia sa ii povesteti despre fiecare progres.

| MaeRi a răspuns:

Teama este un sentiment care il porti din copilarie, ori ea a fost cauzata de ceva anume si in general, de teama sunt afectate persoanele care au o imaginatie mai dezvoltata. Poti sa controlezi teama, confruntandu-te cu ea, pentru ca atunci vezi ca ceea ce te-a speriat candva si ti-a ramas imprimat in memorie, nu este chiar atat de inspaimantator pe cat ai crezut.Nu mai gandi negativ incearca sa gandesti pozitiv, asta te va auta cu siguranta.

| anyia a răspuns:

Salutare. Poate fi vorba si de increderea pe care o ai in tine, sar nu numai. E important sa stii cum sa treci peste aceste momente ''de teama''. Sa stii ca nu esti singurul, majoritatea simt uneori ca se tem de anumite lucruri. Gandeste pozitiv, incearca-atunci cand ti-e teama de ceva- sa crezi ca de fapt nu-ti este. Daca ai o fobie la un anumit lucru, atunci cand esti in fata acestuia...gandestete la altceva. Poti vorbi si cu un psiholog, daca nu reusesti singur sa treci peste asta. Ai incredere ca poti sa iesi invingator. Multa bafta si sa ne auzim cu bine1