| Andrei4k33 a întrebat:

Am și eu o problemă. Am o iubită de 8 luni și de la începutul relației avem o mare neînțelegere. Ne vedem in fiecare zi la școală, dar eu nu prea pot sa ies in oraș după ore deoarece fac naveta și de obicei am destul de mult de învățat pentru ca sunt la cel mai bun liceu din oraș. De obicei ieșim vinerea după școală și duminica deoarece sâmbăta mai am treabă pe acasă cu tata si de învățat. Ea de obicei se plânge pentru ca se plictisește, sta la bloc și nu prea are nimic de făcut, iar pe afară nu are cu cine sa iasa decât cu mine. Si din acest motiv ne certăm pentru ca nu pot sa vin in orasul ei sa ieșim și vineri si sâmbătă și duminică. Plus ca de obicei se ia de mine pentru ca eu merg la toate orele, nu vreau sa chiulesc ca sa ies cu ea, învăț si nu am timpul necesar pe care îl dorește ea. Un alt aspect e ca eu sunt contra fumat si băut in exces, adică nu prea imi plac chestiile astea si i-am spus că nu îmi convine să facă așa ceva, nu este nici sănătos dar nici frumos pentru o fata care se mândrește ca învață la un liceu de prestigiu si așa. Sincer nu prea stiu ce sa fac pentru ca de ceva timp îmi spune că până acum m-a înțeles că vreau sa învăț si sa merg la ore, ca am treabă si așa, dar răbdarea ei nu va fi până la nesfârșit. Sincer nu știu ce să fac, adică în vacanțe merg la ea la 2 zile, ieșim super des, ea face figuri când îi zic sa vina la mine in oras pentru ca ai ei nu știu că vine la mine și vine pe ascuns, sta puțin și zice ca e departe. Ea spune ca eu sunt băiat si eu trebuie să fac compromisuri, adică dacă vreau relație sa vin la ea în oraș sa ieșim mai des. Sincer chiar mi se pare ciudat, adică si cand iesim de obicei eu ii cumpăr mâncare, eu fac cinste, când vrea sa mănânce se da pe lângă mine si tot așa. Ce ar trebui să fac, ce ar trebui să îi spun pentru ca nu mai știu, ma cert cu ea în continuu pe subiectul ăsta.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Voi sunteti fix la polul opus, eu stiu ca opusele se atrag da ai vazut si tu ca aici nu prea e cazu. laughing eu cred ca tia asta sta cu tine din plictiseala, n-are cu cine sa iasa si sa stea si atunci ii convine sa te aiba pe tine care pari usor de intors cum ii convine, care ii cumpara mancare, care ii mentine atentia si timpul macar si 2 zile in weekend. De tinut la tine nu prea pare, pare doar ca-si urmareste interesu' si anume sa aiba ceva de facut.

| Andreeush a răspuns:

În primul rând te felicit fiindcă te ocupi de școală și înveți.
Tu și acea fată nu vă potriviți, ar trebui să te desparți de ea.
Doar nu o să începi să chiulești de la ore fiindcă vrea ea nu? Dacă ea nu învață, nu se preocupă de școală și pe deasupra mai are și alte vicii este problema ei.
Tu ai nevoie de altcineva, care să fie ca și tine, nu de cineva care să te tragă în jos.

| Plato a răspuns:

Te trage in jos, descotoroseste-te de ea.
E clar ca nu potriviti si nu aveti nicio treaba unul cu celalalt. Relatia e utopica, renunta la ea pana nu iti afecteaza viitorul.

Mai demult, un prieten a fost chemat sa joace la F.C. Viitorul Constanța, echipa lui Hagi, de juniori, iar el a refuzat din cauza "iubitei". Dupa 2 luni, s-au despartit, iar el acum lucreaza la ceva depozit. Ce zici, a meritat?

E crucial ca prima data se te ocupi de viitor, de cariera, abia apoi de relatii.
El si-a ratat viitorul pentru o panarama. Nu face la fel, ca el regreta din tot sufletul acum.

| AndaAlexandra a răspuns:

Într-o relație amândoi trebuie să facă, câteodată, compromisuri, nu doar ea sau doar el. Mergi pe drumul tău și ai grija de viitorul tau. Asta e cel mai important pentru moment. E evident că ea e mai mult o piedică, decât un sprijin.