| Hfhaffj a întrebat:

Am și eu o problemă si ma simt prost. Sunt împreună cu iubita mea de 5 luni, amândoi suntem la același liceu numai ca ea cu un an mai mare. Problema este că ea a fost învățată de foștii ei sa iasa mereu in oraș, să iasă super des. Eu nu locuiesc în oraș, fac naveta si stau întro localitate de lângă, iar în cursul săptămânii nu pot sa ies cu ea, o mai conduc câteodată la meditații si stam cate o ora după școală. Eu nu știu ce să zic, ne vedem zi de zi la școală, în pauza stam numai împreună, în fiecare vineri ieșim după ore până seara pe la 9 si mai ieșim dar nu mereu duminica. Ea mereu strâmbă din nas ca este puțin și așa, dar a început să nu mai zică nimic, nu ma mai întreabă dacă ieșim ca a zis ca nu-i place sa fie refuzată. Ea zice ca si celelalte fete o întreabă ca de ce nu ieșim ca de obicei fetele nu pot și băieții trag de ele să iasă, până și maicăsa o întreabă dacă iese după ore. Eu nu as vrea treabă, numai că până acasă fac o ora cu autobuzul, suntem si la cel mai bun liceu din oraș și am de învățat, pe lângă asta am si o groază de treabă pe acasă pentru ca locuiesc întro localitate mică cum am spus și nu știu dacă aș putea să ies mai des cu ea. Și oarecum e și puțin costisitor sa ies aproape zilnic cu ea, adică noi mereu când ieșim mâncăm sau așa si eu plătesc tot, nu ca nu mi-ar oferi ea bani dar nu prea vreau sa ii primesc si uneori chiar nu îmi oferă. Adică pentru mine înseamnă ceva 50-60 de lei la cate o ieșire si nu e chiar ușor.
Acum nu stiu ce sa fac, as dori va rog frumos un sfat, ceva ce sa ma ajute. Multumesc

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te supara dar tu esti prostul ideal pentru aia, profita pe urma ta, cheltuielile se impart 50 - 50% intre amandoi. Daca aveai servici si ea o invitai tu apoi ea pe tine si tot asa. 2 la rand chestia cu studiile nu te vor ajuta cine stie ce sa ajungi departe in Romania dar peste granita vor fi utile (facultatea care o vei face daca te bagi desigur) ai de ales intre a ramane acasa sa inveti si sa iti bagi pul. in ea de romanie sau sa mai iesi cu profitoarea si sa ramai uitat de lume candva in viata.

| Adry05 a răspuns:

Pai daca tot e asa costisitor las-o si pe ea sa plateasa si tu fa cinste doar in anumite momente ca pana la urma n-ai nicio obligatie sa-i platesti absolut tot ca doar nu sunteti casatoriti si doar o inveti sa profite de aspectu asta.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca ea te iubeste cu adevarat accepta situatia si te va intelege. Daca vrea mai mult, va cauta la un moment dat alt baiat cu mai multi bani si timp.

| Freya1 a răspuns:

Eu cu toata rusinea i-as spune ce ne-ai spus tu noua aici.As fi sincer si as da cartile pe fata.
Iubire ne iubire daca tine la tine te va intelege.In fond ai si tu dreptu sa iei atitudine si sa ai o pretentie. Pune picioru in prag si spune-i ca daca vrea o relatie trebuie sa inteleaga ca scoala e scoala, iesitul e iesit, relatia este relatie si ca e suficient sa iesiti o data pe saptamana sa mancati in oras si sa va intalniti dupa ore tot cand este posibil ca si asa stati bot in bot 6 ore la scoala si nu e simplu nici cu bani nici cu invatatul. Daca nu ii convine ura si la gara.

| anonimg a răspuns:

Oamenii trebuie să aibă principii sănătoase. Dar nu trebuie să ne stabilim principii după părerile altora.
De asemenea o relație trebuie să fie rațională, să se țină cont de situația financiară și de timpul aceluia care spunem că îl iubim. Altfel cum se dovedește că îl iubim? Când o relație devine o povară, atunci este semn că trebuiesc făcute schimbări. Și dacă partenerul nu are ochi să vadă nevoile celuilalt, atunci trebuie să renunțăm la relație.
Ca să spun de-a dreptul, fata aceasta nu te iubește. A fost educată prost și cu greu poate fi reeducată. Va fi greu, dar nu imposibil. Trebuie să stați de vorbă în privința aceasta, și să nu-ți fie rușine să-i mărturisești că nu poți face față nici cu timpul și nici financiar relației.
O educație proastă va fi o povară grea si pentru acela care o poartă. Trebuie să puneți o țintă relației voastre.
Dar înainte de a lua o hotărâre, este bine să citiți cărți care vorbesc despre relații, și eventual să vizitați și un consilier care vă poate ajuta. Ședințele la acesta sunt mai de prisos decât banii cheltuiți pe ieșirile în oraș.
Dacă și după acestea fata își dorește în continuare ieșiri în oraș, este cazul să puneți capăt relației voastre.
Pentru inceput vă recomand să citiți împreună cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Crackman a răspuns:

Pana la urma, treci pe stil nemtesc. 50 50 sau fiecare cu a lui. Daca nu este evident ca fata are multe daca iese silnic. Na nu stiu

| Panamax a răspuns:

Daca vrei fufa de oras costa.
Dar nu este de viitor.

| ℓαυяα a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti despre asta, poate intelege și ea ca nu poți sa ieși mereu. Dacă nu ajungeți la un compromis nu știu dacă relația va rezista in timp happy. Bafta!

| venividivici2017 a răspuns:

Daca fetei ii place iesitul in oras,distractia nu stiu cat o sa mai reziste relatia voastra,fara asa ceva. Poate sa te muti la ea in oras, iti iei chirie si gata, mai trece ea pe la tine.Dar daca nu iti permiti, orienteaza-te spre altceva, si cel mai important nu te astepta la nu stiu ce.Mai bine mai putine asteptari de la o asa persoana, sa nu suferi prea mult apoi.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

Se pare ca fata nu te prea intelege, si tu esti cam poseseiv, eu zic sa o lasi mai moale si daca te iubeste te va accepta asa cum esti si cu ce poti nu iti va cere sa faci eforturi supranaturale.

| antoniaidk a răspuns:

Te inteleg absolut perfect.si eu stau in afara orașului și costa mult și naveta zilnic și ieșitul in oras, diferenta e ca eu sunt fata și iubitul meu plătește dacă e sa mergem undeva.de multe ori m-a tot invitat in oras și asa dar am zis ca nu.asa ca noi iesim in oras vinerea pana tarziu și asta e. daca te iubeste va intelege, dar după cum povestesti ca face dacă o refuzi, mai bine o lasi balta, Nu ești prostul ei. sper ca te am ajutat happybafta

| Maria54 a răspuns:

Dacă te place ii e suficient o singura data sau 2, nu trebuie sa insisti, fetelor le plac băieții mai indiferenți

| sebi88k a răspuns:

Fa cum vrei tu. Iar ea trebuie sa se dea pe langa tine. Daca nu, inseamna ca tot ce urmareste ea e sa iese undeva si daca se poate si gratis. Nu e momentul pentru a sta intr-o relatie. Eu in locul tau as incerca cat mai multe fete iar intr-un final as alege-o pe cea mai buna.

| alina09333333 a răspuns:

O relatie nu consta doar in a iesi prin oras si sa chieltuiti bani, consta si in comunicatie, incredere si intelegere, nu trebuie sa iesiti mereu ca sa mearga relatia. Daca ea nu intelege asta inseamna ca nu iubeste cu adevarat. Incearca sa-i spui asta, o relatie dintre doua persoane care chiar se iubesc nu consta in bani si iesiri. Daca va iubti puteti si sa nu va vedeti cateva zile. Totul consta in voi si in increderea unul fata de altul