| Anonymous69 a întrebat:

Am si eu o problema. La ce profil propuneti sa merg la liceu (uman sau real)? Am media claselor V-VIII (fara examene) 9, 99 si m-am descurcat bine si la limba romana/engleza (foarte bine la engleza) - insa nu prea am invatat franceza si latina-, dar m-am descurcat bine si la matematica si chimie(dar nu am prea facut multa fizica, nu am avut un profesor bun). Ce recomandati? As merge mai mult pe real - matematica-fizica + engleza(cam 65% spre real), dar ma descurc si la uman (fara latina si franceza).

3 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Nu trebuie sa fie decizia noastra aici. Stai si gandeste-te foarte bine ce vrei sa faci pe viitor, ce materii iti plac si nu iti place, la care te descuri foarte foarte bine si la care nu. E alegerea ta, noi putem spune orice, eu as putea sa spun "stiinte ale naturii", dar o spun pentru ca imi place mie si pentru ca acolo sunt eu. E o decizie importanta liceul, si doar tu poti alegehappy

| Alyra a răspuns:

Bună! Eu îţi propun să mergi la real. De obicei la acest profil(la mate-info) se face engleză intensiv, ceea ce e foarte bine pentru tine. Se dă şi teză din engleză. E cam aiurea...dar e adevărat. Latină şi franceză faci şi la una şi la alta, doar că la real faci numai în clasa a 9-a, iar la uman până în a 12-a.
La real se fac de toate,cu accent pe mate-info-fizică-chimie, în schimb la uman se face doar 1, maxim 2 ore de mate pe săptămână.
Având în vedere media pe care ai avut cred că ai să te descurci la real. Până la urmă va fi doar alegerea ta, dar să ştii că ai un vot pentru real. Succes!
P.S. Am aceeaşi medie cu tine şi tot la real merg.winking

| Andreea1027 a răspuns:

Hei! Si eu trec anul asta a9-a si aleg realul...nici mie nu-mi place latina(la real nu se face DELOC). Pe toti cei pe care i-am intrebat mi-au spus ca realul chiar te ajuta in viata, iti lasa absolut toate optiunile, pe cand de la uman nu poti sa faci prea multe(doar profesor, jurnalist, diplomat si cam atat). In plus realul te face mult mai ordonat in gandire, adica te face sa gandesti mai limpede. Sunt de parere ca e mai bine la real, mai ales daca ai spus ca te-ai descurcat bine la mate. Totusi la real e mai greu ca la uman, dar eu zic ca merita. Oricum, e alegerea ta, eu doar ti-em dat un sfat. Sper c-am ajutathappy