| alesia29 a întrebat:

Am si eu o problema, nu imi mai amintesc cum se rezolvau exercitiile de tipul
a+b=x
a-b=y
x=?
y=?
Ma puteti ajuta, va rooooog!
funditaA!

Răspuns Câştigător
| AmelieIdk a răspuns:

Cred ca se pun a+b=x si a-b=y in sistem. Dupa ce le-ai pus in sistem, daca este nevoie inmultesti cu +/- 1 incat a sau b sa se reduca. In situatia de aici o sa vina: 2a=x+y deoarece +b si -b se reduc. Sper ca te-am ajutat!happy

1 răspuns:
| alexandra_8531 a răspuns:

Pai nu te inteleg.adica daca a=3 si b=4 a+b=x x=7.fii mai explicita. poate nu stii a=? sau b=? chiar nu inteleg.