| ada_1591 a întrebat:

Cum se rezolvau exercitiile de genul ( a+b+c) totul la a 2-a?

8 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

A la a2a + b la a2a + c la a2 +2ab +2bc+2ca asa credthinking

| ChRoM a răspuns:

A la 2 +b la 2 + c la 2 + ab+ac+bc

| rin a răspuns:

Asta-i o formulă de calcul prescurtat. (a+b+c) la a 2-a = a^2 + b^2 + c^2 + 2ab + 2ac + 2bc. poți să le găsești pe toate căutând formule de calcul prescurtat pe google.

| SaMoriTu a răspuns:

Sa zicem asa:
a=1
b=2
c=3
(1+2+3) totul la a2a= (6)2=36 big grin

| MuadDib a răspuns:

Aplici formula!

a+b+c = a la puterea a 2-a +b la puterea a doua + c la puterea a doua + 2ab+2ac+2bc.

In cuvine e formula pentru patratul sumei si vine cam asa :
patratul sumei este egal cu suma patratelor termenilor sumei, la care se aduna dublul produsului termenilor sumei.

| mon@29 a răspuns:

A la 2 +2a la 2b+2ab la 2 +b la 2

| alleyy a răspuns:

Pentru acest tip de exercitiu este o formula
(a+b+c) la a 2 = a la puterea a 2 +b la puterea a 2 +c la puterea a2 = 2ab+2ac+2bc Asta este rezolvarewinking.

Sper ca sa inteles happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A La a doua +b la a doua+c la a doua