| dydy1992 a întrebat:

am un ierbar si nu stiu cum se numesc unele plante. :)
Le-am facut poze, si sper sa ma ajutati si sa-mi ziceti cum se numesc!;)
Pentru asta, ca recompensa ofer funda si voturi! :)

http://cumsenumesc.sunphoto.ro/Cum_se_numesc_aceste_plan te

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

1 - seamana cu frunza de morcov (Daucus carota)
5 - cred ca e frunza de liliac (Syringa vulgaris)
6 - bumbisor, nasturel, nasturas, spilcuta, granat, steluta (Erigeron acris)
Restul nu stiu ce plante sunt. Totusi, as avea o sugestie pentru tine: in primul rand, la un ierbar se pun si flori (la plantele care au); deci daca 5 e frunza de liliac, trebuie sa-i pui neaparat si o floare, iar la bumbisor, pune o floare cu tot cu tulpina si frunze (mai ai timp, caci inca se gasesc). In al doilea rand, nu pune plante la intamplare, pe care nu le cunosti. Alege plante cunoscute de tine, de parintii sau de bunicii tai, ca si denumire.