| anamariiathea a întrebat:

Am un iubit de vreo 8 luni. Stiind ca parintii mei nu vor fi de acord le-am ascuns. Au aflat din cauza unor probleme de la unele persoane care s-au bagat in viata noastra. Nu vreau sa vorbesc prea mult despre asta. De cand au aflat nu ma mai lasa sa ies afara, decat in curte, mi-au luat telefonul ca sa nu mai vorbesc cu el. Am incercat sa le explic ca ne iubim si alte lucruri dar nu m-au inteles.Sunt niste parinti foarte buni, intelegatori dar la capitolul asta nu sunt intelegatori. Chestia este ca eu il iubesc enorm si el ma iubeste la fel, mi-a demonstrat de foarte multe ori lucrul acesta. Nu este ca alte persoane. Acum nu ma mai pot intalni cu el, mi-e foarte dor de el, nu putem sa renuntam la noi 2. Totul intre noi a fost foarte frumos pana sa apara problema asta. M-am gandit sa ma mut la el, bineinteles fara sa stie ai mei dar nu cred ca este deloc o alegere buna, dupa o sa apara mai multe probleme. Ii iubesc foarte mult pe ai mei dar la fel il iubesc si pe el. Am trecute amandoi peste cateva obstacole sa le zic asa si nu am renuntat la noi 2, la relatia noastra, nu putem sta unul fara celalalt. Ce sa fac? Vreau sa ii am si pe ai mei dar vreau sa il am si pe el alaturi de mine. Nu-mi vad viata fara el. La scoala am rezultate foarte bune, sunt un exemplu bun. Pana sa afle ai mei ma intelegeam foarte bine cu ei. Ce sa fac? Va rog fara sa jigniti sau sa ma judecati, fiecare isi traieste viata cum vrea.

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faci? Tocmai ti-ai raspuns tu. Traieste-ti viata cum vrei. De ce nu accepti jigniri sau sa fi judecata? Suntem obligati sa facem asta pentru a ajunge sa iti dam un sfat. Deduc faptul ca vrei incurajari si minciuni. Nu ma pricep la asta. Sper sa rezolvi cum stii tu mai bine.

| anamariiathea explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles deloc ce vreau sa zic.

| anamariiathea explică (pentru anonim_4396):

Am nevoie de sfaturi nu de jigniri

| falafel a răspuns:

Ana, incearca sa il chemi pe iubitul tau la tine evident impreuna cu parinti tai, asa poate afli si de ce se comporta asa parinti tai, trebuie sa dezbati problema sa afli motivu pentru ca asa nu rezolvi nimic, si o sa suferiti amandoi si nu cred ca iti doresti asta. orice ar fi nu renunta la parinti tai. Probabil esti si singuru copil si este normal sa isi faca si ei griji. Iti urez mult noroc si barbatul care il iubesti sa fi e langa tine, te pup :*

| anamariiathea explică (pentru falafel):

Multumesc mult pentru sfat! O sa tin cont de el. Te pup:*