| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta o sa dau bac'ul si am nevoie de niste sfaturi de la voi(Dau la romana,istorie,geografie). Cum sa fac sa retin mai repede comentariile si sa nu le uit? Eu de obicei invat ceva si peste cateva zile si nu as vrea sa se intample asa. Credeti ca este tarziu sa ma apuc acum de invatat, tinand cont de peste o luna mai sunt si simularile? Va multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| Hieer a răspuns:

Salut.

Aceasta problema o am si eu, invat mecanic si dupa ce dau test uit tot. Incearca sa inveti logic si cu (,) calm. Nu este deloc devreme, mi-a spus candva o profesoara, ca atunci cand dam un test mai important( la tine sesiunile) sa invatam cu vreo 1-2 saptamani inainte, si cu o zi inaintea testului doar sa repetam. Nu-i adevarat ca daca inveti acum ceva si peste o saptamana repeti, retii mai repede, chiar doar dupa o citire?

Sper ca te-am ajutat!

| CorinaClaudia a răspuns:

Eu am dat din romana, mate si bio, la romana mereu imi faceam fise cu numele personajelor, chesti esentiale pe care stiam ca nu le retin, nu e nevoie sa scrii ce stii, e bine sa retii anul, perioada, genul, volumul din care face parte o opera/roman/poezie
invata cateva fraze pentru a avea cu ce sa dai exemplu gen : vers/paragraf te ajuta foarte mult, intr-o zi poti sa inveti un eseu, nu trebuie sa il stii pe derost dar trebuie sa poti face unul asemanator sigura de cel putin 2-3 pagini mari... si multe alte chesti marunte care fac diferenta straight face

| lovebooks a răspuns:

Concentrează-te pe bac, nu pe simulările pentru bac.
Încearcă să înveţi logic. Eu aveam aceiaşi problemă ca şi tine. Astăzi ştiam foarte bine ceea ce am învăţat iar peste o săptămână dacă mă întrebai nu puteam să îţi răspund pentru că nu mai deţineam informaţiile pe care acum o săptămână la ştiam. Ia fiecare propoziţie în parte şi încearcă să ţi-o explici, să o înţelegi cu cuvintele tale. Or... Tot ceea ce ai de învăţat imaginează-ţi că e o poveste şi după ce o termini de citit vrei să o ştii foarte bine, să nu pierzi firul narativ.
Eu am încercat varianta cu carioci. Subliniez ceea ce este mai important, mi se imprimă bine în minte. De asemena, îmi fac schiţe pe foi.