| Merilynne a întrebat:

Buna!
Anul asta trec clasa a 8a, deci dau examen la vara. Sunt foate speriata, deoarece chiar vreau sa iau note mari pentru a intra la CNSS.
Ma descurc bine si la mate, si la romana, vara asta chiar am facut materia de a 8a la ambele, dar imi este frica ca imi va pica subiecte pe care nu le stiu sau voi gresi. aveti vreun sfat pentru clasa a 8a?
Oricum, voi lua meditatii tot anul acesta, si voi lucra foarte mult la mate ( pentru ca bunica mea e profesoara, dar totusi voi merge si la alt profesor ).
Voi ati avut emotii la examen?

8 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Eu in 2010 cand am dat nu am avut nici o emotie, deoarece eram cat de cat pregatit si plus ca nu imi lua nimeni capul daca as fi gresit sau as fi prins o zi proasta.Eu am luat 8, 45la romana si 9, 45 la mare happy Nu-i greu, iar tie iti va veni chiar usor daca zici ca te descurci si o sa faci si meditatii...stai linistit(a). Succes in noul an scolar care bate la usa si la evaluarea nationala.

| Merilynne explică (pentru BTWIN):

Mersi!
Deci cand ma gandesc ca luni incepe scoala si practic da drumul "cronometrului" pana la examen.
Tu ai bac anul asta, nu? Mult succes si tie

| BTWIN a răspuns (pentru Merilynne):

Da, am bac-ul anul acesta happy Multumesc.

| BTWIN a răspuns (pentru Merilynne):

Secretul e sa le iei pe rand....pana la evaluarea nationala mai ai multe alte ascultari si teste la care se mai adauga si teze de care sa treci si pe urma ajungi la evaluare.Eu asa am facut si am reusit si tot asa fac si acumwinking

| Miitzuu a răspuns:

O sa fie bine, ai incredere in tine. Eu am dat in 2011 si imi era frica la mate ( si am luat 9.85 pentru ca am gresit o scadere la ultimu exercitiu xD) iar la romana unde aveam "pretentii" am luat 8.75 sad. Multa bafta si ai grija sa nu te obosesti prea tare sa nu dai in altele

| CHECK a răspuns:

De ce te sperii? Daca il iei e bine daca nu e tot bine.

| IcedCubez a răspuns:

Nu va mai stresati atata cu capacitatea asta. Mare chestie ma evalueazalaughing) Nu tot clasa a 9-a o sa fiu? Si eu o dau anul asta, nu conteaza nici daca ramai corijent tot te da la un liceu. Eu o sa ma duc pe profilul turism si alimentatie. Cand va vad ca va stresati atata ca vai dau capacitate. Conteaza sa treci clasa :O

| Merilynne explică (pentru IcedCubez):

Cum poti sa spui ca tot ceea ce conteaza e sa treci clasa? E important ce premiu ei, daca mergi la scoala si la finalul clasei ai media 7, 50 mult succes in viata, dar eu am pretentia mereu sa am medie mare. mie mi s-a parut purin 9, 91 cat am avut anul asta. Poti spune tu ca e acelasi lucru daca esti in liceu la Sava care e primul pe tara sau daca esti la nu stiu ce liceu la care nu ia niciunul bacul? Nu e important sa scapi de scoala sau de liceu, e important sa le termini si la finalul lor sa poti fii in stare sa te descurci in viata cu un salariu bun.