| Rxc_Kta_1971 a întrebat:

As avea nevoie de o informație dacă de poate. Acum o luna am luat o pastila de întrerupere a sarcini pe nume Escapelle, după care in termen de 6-7 zile au apărut niște sângerări neobișnuite, asta fiind luna trecută prin 13 Septembrie, Azi suntem in 12 Octombrie și încă nu mi-a venit menstruația. Au trecut 29 de zile. Testul De sarcina a ieșit negativ. Pentru cele care au mai pățit și sunt cunoscatoare as Avea nevoie De un sfat ca Dan știu ce ii de făcut daca se poate. Mulțumesc!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Escapelle nu este o pastila de intrerupere a sarcinii, ci un contraceptiv de urgenta. Este o bomba cu hormoni, care determina dezechilibre hormonale foarte severe in organism, nepermitand fixarea normala a unei sarcini. Fiindca efectele lui adverse sunt numeroase si pot fi foarte grave, se ia numai in situatii de reala urgenta (o femeie inteligenta si educata il ia maxim o data in viata) si numai la indicatia ginecologului, dupa consultatie (niciodata dupa ureche).
El poate da sangerari anormale (reactie adversa frecventa si minora dar care impune imediat consult ginecologic), dar si dereglari hormonale care pot duce pana la infertilitate si menopauz aprecoce (rar, dar neasteptat).
testul de sarcina nu are nici o valoare, fiindca dupa Escapelle nu se instaleaza o sarcina normala. Este posibila insa instalarea unei sarcini anormale (extrauterine, cu malformatii, cu oprire in evolutie) care este adesea ratata de testul de sarcina. De aceea, nu se recomanda teste de sarcina dupa escapelle, ci o ecografie cu sonda transvaginala care se face la 4-6 saptamani ed la administrare (in mod normal, ginecologul iti face programarea in momentul in care iti prescrie pilula).
Inteleg ca tu nu ai luat-o la indicatia medicului ci pur si simplu la intamplare si nici nu ai mers la consultatie ginecologica in toata aceasta perioada de la administrare. Asadar nu stii nici daca esti insarcinata, nici daca nu ai suferit vreo reactie adversa severa. Astfel trebuie sa te duci in cel mai scurt timp la consult ginecologic (maine sau, in cel mai rau caz poimaine). Gaseste un ginecolog bun, care sa aiba ecograf performant si care, la nevoie, sa te poata interna cateva zile pentru investigatii (mai ales daca cumva ai sub 19-20 de ani si nu ai nascut niciodata pana acum, caz in care reactiile adverse sunt mai frecvente si mai grave).