| ღAndréeღ a întrebat:

Bună seara! Am și eu o problema și am nevoie de câteva sfaturi. Luna aceasta trebuia sa îmi vină menstruația pe data de 21. Sunt în a 4-a zi întârziere și încă nu a venit. Luna trecuta, la fel, mi-a intarziat 3 zile, dar menstruatia a fost normala, ca de obicei. Cu toate ca nu am avut acte sexuale neprotejate, am făcut ieri, după a treia zi de întârziere, un test de sarcina, dar acesta a ieșit negativ. Țin sa menționez că înainte aveam un ciclu menstrual regulat de 28-29 zile. Mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi? Mulțumesc happy.

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ca sa scapi de dubii, poti sa dai fuga pana la un medic ginecolog sa iti faca putina educatie si un consult.

| ღAndréeღ explică (pentru GdX):

Am sa merg, dar voiam sa văd înainte și niște sfaturi sau păreri ale altora. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face la 5 sapt. de la ultimul ciclu menstrual, orice test facandu-se inainte, poate sa arate negativ chiar daca esti insarcinata.
Tu ai facut testul mult prea devreme! Trebuie sa ai minim 7 zile de intarziere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca esti intr-o perioada in care in organismul tau se produc anumite schimbari de natura hormonala ceea ce iti afecteaza ciclul menstrual care din acest motiv deocamdata este unul neregulat. Lungimea fiecarui ciclu menstrual este intotdeauna determinata doar de activitatea si modul de functionare a glandelor endocrine, cele care dirijeaza intregul proces de producere a hormonilor feminini insa in mod special al estrogenului, hormon care determina momentul de producere a ovulatiei de fiecare data. Probabil ca momentul eliberarii ovulului este obstructionat de anumite disfunctionalitati in buna functionare a foliculului ovarian si din acest motiv apar aceste oscilatii de cateva zile in plus sau minus, ciclu de ciclu ceea ce afecteaza si data de incepere a menstruatiei. Deoarece intotdeauna ati folosit o metoda de protectie posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic se poate exclude complet. Rezultatele unor anumite analize propuse de un medic endocrinolog ar putea ajuta medicul ginecolog sa-ti faca cel mai precis si corect profil hormonal si pe baza acestuia sa-ti ofere raspunsul corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu poti fi gravida.

| ღAndréeღ explică:

Bună! Știu ca nu este o întârziere mare, dar îmi fac griji pentru ca înainte aveam un ciclu menstrual regulat

| whatevernvm a răspuns (pentru ღAndréeღ):

Se mai intampla oricui. Cine stie ce problema hormonala ai. Si eu il aveam regulat si luna asta mi-a intarziat aproape 3 saptamani