| manu44el0 a întrebat:

Bună, aș dori un sfat, vreau să merg la liceul militar din Alba Iulia și părinții mei spun că nu e pentru mine dar eu chiar îmi doresc (țin să specific că nu-s chiar aproape de liceu cam la 250 km) și ei au spus că e și distanța mare. Ce ar trebui să fac să-mi urmez visul sau să merg la un liceu civil?

2 răspunsuri:
| GeorgeCazan a răspuns:

Dacă e visul tău, urmează-l. Eu am vrut să dau tot la un liceu militar, filiera piloti militari; era la Craiova. Părinții mi-au tăiat aripile. Am urmat un liceu tehnic și apoi o facultate tehnica, nu regret, dar câteodată mă întreb care era viața mea dacă acum eram militar. M-am impus în fața părinților la admiterea la facultate. Ei voiau ceva drept sau ASE; eu am spus pas la ideile lor și am făcut o facultate de inginerie.